01/12/2022
Φιορετσίνα 20 18 4 12 - 54 -
Lasson BC 10 5 8 9 - 32 -

"Καθάρισε" από το ημίχρονο η Φιορετσίνα!

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο, η Φιορετσίνα επικράτησε άνετα της αποδεκατισμένης Lasson και έκανε τέσσερις τις νίκες της στην Development League.

Προερχόμενη από δύο σερί νίκες, η Φιορετσίνα μπήκε με... άλλον αέρα στην αναμέτρηση και με τρίποντα των Αθανασόπουλου, Ακρίτα και Ξυλογιαννόπουλου και δίποντα των Παπαγιάννη και Στασινόπουλου προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με 20-10. Οι ελλιπείς φιλοξενούμενοι σκόραραν με τον Σκαρμέα και Μανίκα, όμως έπρεπε να διαχειριστούν το γεγονός ότι είχαν πολλές απουσίες καθώς και τα αμυντικά τους προβλήματα.

Ίδιο παρέμεινε το σκηνικό της αναμέτρησης στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους "βιόλα" να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και με επιμέρους σκορ 18-5, να εκτοξεύουν την διαφορά στο +23 (38-15). Κάκιστη ήταν η παρουσία της Lasson σε αυτήν την δεύτερη περίοδο, έχοντας πολλά αμυντικά προβλήματα, με τις επιθέσεις της να είναι κάτι παραπάνω από προβλέψιμες.

Κακό από άποψη ποιότητας και παραγωγικότητας ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τα πολλά λάθη και την αστοχία να κυριαρχούν. Παρά το χαμηλό επιμέρους σκορ (4-8), η Φιορετσίνα βρέθηκε ευνοήθηκε από την κατάσταση αυτή και διατήρησε την διαφορά σε... απαγορευτικά επίπεδα. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 42-23.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού οι γηπεδούχοι είχαν εξασφαλίσει τη νίκη. Με τους Γεωργακόπουλο και Στασινόπουλο να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο στην επίθεση και τον Ακρίτα να τα πηγαίνει εξαιρετικά στο οργανωτικό κομμάτι, η Φιορετσίνα έφτασε εύκολα στη νίκη με 54-32. Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Μανίκα, οι φιλοξενούμενοι πλήρωσαν τις πολλές απουσίες τους και γνώρισαν δίκαια την ήττα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γεωργακόπουλος με 9 πόντους (4/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές) και 16 ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι είχαν 16/52 δίποντα, 4/22 τρίποντα και 7/12 βολές. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/52 δίποντα, 2/14 τρίποντα και 4/9 βολές. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ.

Φιορετσίνα: Αθανασόπουλος 12 (2), Στασινόπουλος 2, Ακρίτας 9 (1), Γεωργακόπουλος 9, Μαλακός 8, Ξυλογιαννόπουλος 12 (2), Μαγκούτης, Παπαγιάννης 2

Lasson: Τσουπαρόπουλος 2, Κρητικός 4, Μανίκας 10, Νικιταΐδης 8 (2), Σκαρμέας 4, Kαραμπάς 4

Τι μας άρεσε: Το τρομερό πρώτο ημίχρονο των νικητών.

Τι δεν μας άρεσε: Το λειψό ρόστερ της Lasson!