27/01/2024
All Blacks 7 9 9 8 - 33 -
Black Mapa 14 18 15 20 - 67 -

«Καθάρισε» εύκολα το… αγριεμένο Black Mapa!

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 0-4 στην αρχή του ματς, με τους γηπεδούχους να χρειάζονται 5 λεπτά για να βρουν το πρώτο τους καλάθι με το τρίποντο του Σαμαρτζή (3-4). Ωστόσο, το Black Mapa δεν εκμεταλλεύτηκε αυτή την αδράνεια και επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να κάνουν το προσπέρασμα με τον Τσαλουκίδη (5-4). Βαγγέλης Γιανναράκης και Αγγελόπουλος ανέβασαν ρυθμούς και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 7-14.

Ο Ηλιόπουλος φάση με τη φάση είχε πιο ενεργό ρόλο στην επίθεση του Black Mapa και συνέβαλε ώστε οι φιλοξενούμενοι να κρατήσουν μία καλή απόσταση. Μάλιστα η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +10 όταν ο Αγγελόπουλος έκανε το 16-26. Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου οι All Blacks έμειναν χωρίς καλάθι και έτσι με ένα σερί 0-6 δια χειρός Ηλιόπουλου και Βαγγέλη Γιανναράκη το σκορ πήγε στο 16-32 και έτσι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Το Black Mapa εξακολουθούσε να κυριαρχεί, με τους Βαγγέλη Γιανναράκη και Αγγελόπουλο να παραμένουν πρωταγωνιστές στην αναμέτρηση. Μάλιστα η διαφορά ξέφυγε στα μέσα του δεκαλέπτου, με τον Νίκο Γιανναράκη να γράφει το 22-45. Οι All Blacks έδειχναν πως δεν μπορούσαν να γίνουν πιο απειλητικοί και με το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκει το σκορ στο 25-47, έβλεπαν πως ήταν πολύ δύσκολο να χτυπήσουν το ματς.

Το +30 δεν άργησε να έρθει στο τέταρτο δεκάλεπτο (29-59) και απλά περιμέναμε να δούμε ποια θα είναι η τελική διαφορά στο παιχνίδι. Το «κοντέρ» έγραψε τελικά +34 με το Black Mapa να πανηγυρίζει τη νίκη του με το ευρύ 33-67.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ευάγγελος Γιανναράκης με 19 πόντους, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 17 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τους All Blacks ξεχώρισε ο Ιωάννης Μπούρος με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι All Blacks μέτρησαν 9/33 δίποντα, 2/16 τρίποντα, 9/17 βολές, 29 ριμπάουντ, αλλά και 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 18 λάθη και 5 μπλοκ. Το Black Mapa είχε 27/63 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 4/9 βολές, 47 ριμπάουντ, 15 ασίστ, όπως και 15 κλέψιματα, 6 λάθη και 6 μπλοκ.

All Blacks (Τσαλουκίδης): Καλλιώρας 2(3ρ.), Μπούρος 8(8ρ.), Σαμαρτζής 8(7ρ.), Σπυρόπουλος, Τσαλουκίδης 7(1ρ.), Τσαμάλης 5(4ρ.), Χερβατίδης 3(2ρ.)

Black Mapa (Γιανναράκης Ε.): Αγγελόπουλος 20(4ρ.), Γιανναράκης Ε. 19(17ρ.), Γιανναράκης Ν. 6(4ρ.), Ηλιόπουλος 15(14ρ.), Κάπουας 5(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση του Βαγγέλη Γιανναράκη.