16/11/2023
Brothers United 12 17 15 20 - 64 -
Thunder 8 17 14 18 - 57 -

Καθάρισε στο τέλος ο Κουτούζης!

Με μεγάλο τρίποντο του Κουτούζη 18 δεύτερα πριν το τέλος, οι Brothers United πήραν την πρόκριση για τους «32» του κυπέλλου, διατηρώντας μικρό προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και επικρατώντας με 64-57 της Thunder!

Οι Brothers ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και με 8 πόντους του Κουτούζης, πήραν προβάδισμα έξι πόντων, 10-4, 3,5 λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Κλήμος (4π) αντέδρασε για την Thunder, η οποία με ένα buzzer beater layup από τον Ζαράνη μείωσε τελικά στους τέσσερις, 12-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κλήμος με ακόμη τέσσερις πόντους και οι Κούρτης (5π), Χόντος (3π) έδωσαν τις απαραίτητες επιθετικές λύσεις στην Thunder, ενώ από την άλλη, ο Κουτούζης με εννέα ακόμα πόντους συνέχισε να προκαλεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα. Οι δύο ομάδες κατευθύνθηκαν προς τα αποδυτήρια, με το σκορ στο φωτεινό πίνακα του Περιστερίου να γράφει 29-25.

Ο Κουτούζης συνέχισε το βιολί του στη τρίτη περίοδο και με 9 ακόμα πόντους, έδωσε μαξιλαράκι ασφαλείας 10 πόντων στους Brothers. Η Thunder παρέμεινε ψύχραιμη και με ηγέτη τον Κλήμο (6π), μείωσε ξανά τη διαφορά. Εν τέλει, οι Brothers με ένα δίποντο του Κατραντζή τελείωσαν το τρίτο δεκάλεπτο σε θέση οδηγού, 44-39.

Η Thunder ήταν ανώτερη στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου και με ένα δίποντο του Γεώργιου, πήρε προβάδισμα στο σκορ, 46-48, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Ο Κουτούζης με ένα γκολ-φάουλ απάντησε για τους Brothers, ενώ στη συνέχεια Τζούρτος και Μπιτζής ευστόχησαν εκατέρωθεν για τρεις. Στο τέλος, ωστόσο, ήταν η ώρα του Κουτούζη να μιλήσει: Ο Παύλος με ένα τεράστιο τρίποντο σφράγισε τη νίκη-πρόκριση των Brothers, οι οποίοι επικράτησαν με 64-57.

Betsson MVP για τους Brothers United αναδείχτηκε ο Παύλος Κουτούζης με 34 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ από τη Thunder ξεχώρισε ο Παναγιώτης Κλήμος με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Brothers United (Κουτούζης): Κουτούζης 34, Καράμπελας, Κανελλόπουλος 5, Πίτος, Ροδίτης 2, Κατραντζής 8, Κουφαλιώτης, Μπιτζής 15, Κόντος.

Thunder (Χόντος): Ζαΐμης 6, Ζαράνης 3, Αγγελόπουλος 3, Κλήμος 16, Ζωγράφος 1, Χόντος 6, Τζούρτος 8, Γεωργίου 6, Κούρτης 8.

Τι μας άρεσε: Οι εναλλαγές στο momentum και στο προβάδισμα στο τελευταίο δεκάλεπτο!