01/04/2023
Green Rose BC 15 3 13 19 - 50 -
Campeon Εθνικός Star 10 17 12 11 - 49 -

"Καθάρισε" με την παραμονή το Green Rose!

Στην Development League θα αγωνίζεται και του χρόνο το Green Rose, καθώς για την 24η αγωνιστική του δευτέρου κέρδισε με μεγάλη ανατροπή τον Campeon Εθνικό Star με 50-49 και έστειλε την παρέα του Σιαπάνη στην D2-League!

Με τον Τριτάκη να ξεκινάει ορεξάτος το παιχνίδι και να πετυχαίνει 8 πόντους και τον Δημητρόπουλο να τον ακολουθεί με 5, το Green Rose προηγούταν με 13-2 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια της περιόδου ο Σιαπάνης έβαλε στο ματς τον Ζουρίδη και με 6 δικούς του πόντους, αλλά και 3 του Σέργη, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 5, 15-10!

Στην δεύτερη περίοδο ο Campeon Εθνικός Star έκανε πάρτι και με τον Δεληδάκη να πετάει φωτιές με 10 πόντους, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 9 πόντων, 18-27! Χωρίς καλάθι εντός πεδιάς έμειναν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Τριτάκη να έχει 3/5 βολές.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 6 πόντους του Σέργη και βοήθειες των Τόλια, Ζουρίδη και Λάππα, το συγκρότημα του Σιαπάνη διατήρησε το τιμόνι στα χέρια του με 31-39! Τους πράσινους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Τριτάκη, ο οποίος έφτασε τους 16. Σκορ τρίτης περιόδου 31-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Τριτάκης πήρε το παιχνίδι πάνω του και με 14 συνεχόμενους δικούς του πόντους και 5 του Θοδωρή Καναβάρου, οδήγησαν το Green Rose στην μεγάλη νίκη με 50-49! Ξέμεινε από δυνάμεις στο φινάλε ο "Αστέρας", με τους Ζουρίδη, Σέργη και Λάππα να βρίσκουν στόχο.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/13 βολές, 12/31 δίποντα και 6/26 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 22 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/19 βολές, 19/49 δίποντα και 1/14 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 τάπα

Betsson mvp του Green Rose ο Τριτάκης με 30 πόντους (double-double), έχοντας 6/9 βολές, 6/10 δίποντα και 4/7 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 5 λάθη. Πολυτιμότερος του Campeon Εθνικού Star ο Σέργης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 2/6 βολές, 6/13 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Green Rose (Καναβάρος Κ.): Δημητρόπουλος 7 (1), Καναβάρος Θ. 5 (1), Καναβάρος Κ., Πρατικάκης, Τριτάκης 30 (4), Λώλος, Μουτζούρης 2, Ξιάρχος, Ροζάκης 4, Τριανταφυλλόπουλος 2

Campeon Εθνικός Star (Σιαπάνης): Δεληδάκης 11 (1), Ζουρίδης 15, Λάππας 4, Σέργης 14, Τόλιας 5, Φλάσκος

Τι μας άρεσε: Το show του Τριτάκη στο φινάλε του αγώνα!