07/02/2022
Kavlanta Hawks 10 16 15 12 - 53 -
Pourangers BC 14 15 21 10 - 60 -

Καθάρισε ο Αγαδάκος για τους Pourangers!

Το βράδυ του Σαββάτου 5 Φεβρουαρίου στο Μενίδι, οι Pourangers με τον Αγαδάκο να παίζει μόνος του στο τελευταίο δεκάλεπτο τους Kavlanta Hawks, πήραν μία δύσκολη νίκη με 53 – 60 και έμειναν στο κυνήγι της πρώτης τετράδας.

Οι Pourangers πήραν τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστή τον Μαρκόπουλο με 7 πόντους και τον Πιστεύο να βάζει ένα τρίποντο, προηγήθηκαν 10 – 14. Ο Βιδάλης ξεχώρισε για τους Hawks με 4 πόντους και ο Καραγιάννης πέτυχε ένα τρίποντο.

Στην δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Τσαντέ πάλευε να φέρει το ματς στα μέτρα της με τον Βιδάλη να ξεχωρίζει και πάλι με 8 πόντους και τον Μπήτρο να προσφέρει πολύτιμες βοήθειες με 4, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν σε κανένα σημείο του αγώνα το προβάδισμα. Μαρκόπουλος με 5, Αγαδάκος και Μπούτζης με 4 πόντους έκαστος, έστειλαν την ομάδα τους στο ημίχρονο με το υπέρ τους 26 – 29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Pourangers με τον Παπαδόπουλο να σέρνει το χορό στην επίθεση με 9 πόντους και τους Μαρκόπουλο – Πιστεύο να ακολουθούν με 5, ανέβασαν την διαφορα στους 9(41-50). Για τους Kavlanta πρώτο βιολί ήταν ο καυτός Καραγιάννης με 8 και ακολούθησε ο Βιδάλης με 5.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Kavlanta μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι και με τον Βιδάλη να πετυχαίνει 7 από τους 9 πόντους της ομάδας του, μείωσαν σε 50 – 51. Στη συνέχεια όμως του αγώνα, ο γίγαντας Σταύρος Αγαδάκος πήρε τους Pourangers στην πλάτη του και με 10 προσωπικούς παλικαρίσιους πόντους, έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με τελικό σκορ 53 – 60.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Σταύρος Αγαδάκος με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θανάσης Καραγιάννης με 14 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Kavlanta είχαν 15 / 50 δίποντα, 4 / 17 τρίποντα, 11 / 20 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη.

Οι Pourangers είχαν 14 / 38 δίποντα, 6 / 19 τρίποντα, 14 / 24 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Kavlanta Hawks (Τσαντές):Αλεβίζος, Βιδάλης 22(7ρ.), Καραγιάννης 14(15ρ.), Λιώδης, Μπήτρος 4, Πέτσας 4(12ρ.), Παπαδημητρόπουλος 3, Πεντάρης 6,

Pourangers(Γεωργιόπουλος):Αγαδάκος 16(12ρ.), Γεωργιόπουλος, Μαρκόπουλος 17(9ρ.), Παπαδόπουλος 11(7ρ,5 ας.) Πιστεύος 8, Στρατόπουλος 2,Μπούτζης 6(9ρ.).

Τι μας άρεσε: Η συγκλονιστική εμφάνιση του Αγαδάκου στο τέταρτο δεκάλεπτο και οι δημιουργίες από τον Γιώργο Παπαδόπουλο.