10/10/2019
Collectors 15 11 9 9 - 44 -
Πήγασος 8 15 11 17 - 51 -

«Καθάρισε» ο Γιασαφάκης για τον Πήγασο!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τάσο Γιασαφάκη (21π.), ο Πήγασος «τούμπαρε» τους Collectors στην τέταρτη περίοδο και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του (51-44) στο Basketaki Cup. Η ομάδα του Ρόκκα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης κυνηγούσε στο σκορ, ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο βρήκε τις λύσεις σε άμυνα και επίθεση και κατάφερε να «λυγίσει» τον αξιόμαχο αντίπαλο.

Στους Collectors ανήκε κατά κράτος το πρώτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Χαραλαμπόπουλου με σημείο αναφοράς την άμυνα της και υπομονή στην επίθεση ήλεγξε απόλυτα τον ρυθμό και προηγήθηκε με 9-4 στα μισά της πρώτης περιόδου. Την ίδια στιγμή, ο Πήγασος έπαιρνε βιαστικές αποφάσεις στην επίθεση, ενώ είχε και αργές επιστροφές στην άμυνα. Έτσι, το σκηνικό δεν άλλαξε, με τους Collectors να έχουν τα ηνία της αναμέτρησης και να κλείνουν το δεκάλεπτο στο +7 (15-8).

Η αντίδραση του Πήγασου ήρθε στη δεύτερη περίοδο και σε αυτό έπαιξε σημαντικό ρόλο το γεγονός πως βελτίωσε αισθητά την άμυνα του. Από εκεί και πέρα, ο Καρατζής έδειξε το δρόμο με μακρινά σουτ και η ομάδα του Ρόκκα πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (21-23), το οποίο όμως δεν διατήρησε για πολύ. Οι Collectors απάντησαν με σερί 5-0 και ολοκλήρωσαν το ημίχρονο από θέση οδηγού (26-23).

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε σχεδόν καθόλου στην επανάληψη. Ο Πήγασος με μικρά ξεσπάσματα πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ (28-30), όμως κάτι του έλειπε. Από την άλλη πλευρά, οι Collectors, που έδειχναν να έχουν κολλήσει επιθετικά, βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια με Κλεισούρα – Παπαδόπουλο και διατήρησαν, έστω και δύσκολα, το προβάδισμα στο σκορ (35-34), προτού οι δύο ομάδες μπουν στην τελευταία… στροφή.

Εκεί, έπιασε δουλειά ο Γιασαφάκης, ο οποίος πήρε από το χέρι την ομάδα του και την οδήγησε στη νίκη. Ο παίκτης του Πήγασου σκόραρε 13 από τους 17 πόντους της ομάδας του στην τέταρτη περίοδο, οι Collectors δεν είχαν απάντηση και η πλάστιγγα έγειρε προς το μέρος της ομάδας του Ρόκκα (42-48), η οποία εκ τέλει πανηγύρισε τη νίκη με 51-44.

Οι Collectors τελείωσαν το ματς με 11-28 δίποντα (39.3%), 6-22 τρίποντα (27.3%), 4-12 βολές (33.3%), μάζεψαν 31 ριμπάουντ (3-28), μοίρασαν 8 ασίστ, έκαναν 13 κλεψίματα και υπέπεσαν σε 19 λάθη. Από την άλλη πλευρά, ο Πήγασος είχε 17-42 δίποντα (40.5%), 3-17 τρίποντα (17.6%), 8-19 βολές (42.1%), 36 ριμπάουντ (8-28), 9 ασίστ, 14 κλεψίματα και 19 λάθη.

Collectors (Χαραλαμπόπουλος): Παπαδόπουλος 14 (4/8 τριπ.), Ευαγγελινός 5, Βλαχογεώργης 9 (10ρ.), Χαραλαμπόπουλος 2, Κλεισούρας 7 (9ρ.), Καλαμπάκας 5, Πατσιώτης 2.

Πήγασος (Ρόκκας): Ρουσσάκης, Σπανός 5, Καρατζής 11, Πάντας 3 (7ρ.), Σταυρόπουλος 1, Κατινάκης 2, Λεγάκης 8, Γιασαφάκης 21 (9ρ.).

Τι μας άρεσε: Η εικόνα των Collectors για τρία δεκάλεπτα, αλλά και η αντίδραση του Πήγασου.

Τι δεν μας άρεσε: Τα πολλά λάθη των δύο ομάδων, 38 στο σύνολο.