15/11/2022
Thunder 18 12 16 21 - 67 -
Αναλώσιμοι 13 12 15 18 - 58 -

"Καθάρισε" ο Μαμαλάκης για την Thunderblaze!

Έχοντας σε εξαιρετικό βράδυ τον Μαμαλάκη, η Thunderblaze επικράτησε των Αναλώσιμων στο ΣΕΦ και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 2-2.

Με τρίποντα του Μαμαλάκη και του Ζαράνη η Thunderblaze ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 12-5. Οι Αναλώσιμοι απάντησαν με τους Μεϊντάνη και Ανδρόνικο, όμως οι γηπεδούχοι όντας ένα... "κλικ" ανώτεροι προηγήθηκαν στο 10' με 18-13.

Παρά το λειψό τους ρόστερ, οι γηπεδούχοι είχαν βρει για τα καλά τα πατήματά τους και με τους Μαμαλάκη, Ζαράνη και Μπούτο έβγαλαν ωραίες συνεργασίες και "έχτισαν" διψήφια διαφορά. Η ομάδα του Νικολόπουλου που φημίζεται για την μαχητικότητά της, κατάφερε να βγάλει αντίδραση με τους Αντωνιάδη και Ανδρόνικο, να μειώσει σε 30-25 στο τέλος του ημιχρόνου και να παραμείνεις ζωντανή στην διεκδίκηση της νίκης.

Το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι και στο τρίτο δεκάλεπτο. Η μία ομάδα απαντούσε στα καλάθια της άλλης και η διαφορά παρέμενε σταθερά στο +5. Ο Τζούρτος με την είσοδο του έδωσε σημαντικές βοήθειες στον εξαιρετικό Μαμαλάκη και η Thunderblaze διατηρήσει το υπέρ της προβάδισμα. Από την άλλη μεριά, οι Αναλώσιμοι αποφάσισαν να περάσουν τη μπάλα στο ζωγραφιστό και δικαιώθηκαν χάρη στους Χρονόπουλο, Τόγια και Ζάφειρα. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 46-40.

Ντέρμπι περιμέναμε να δούμε στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως ντέρμπι δεν είδαμε ποτέ. Οι γηπεδούχοι με έναν εκπληκτικό Μαμαλάκη που σκόραρε "κατά ριπάς" κυριάρχησαν και στις δύο μεριές του παρκέ και έφτασαν σε μια σημαντική νίκη που θα τους δώσει ψυχολογία για την συνέχεια. Οι Αναλώσιμοι παρέμειναν χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, ωστόσο κάθε αγωνιστικής παρουσιάζονται και καλύτεροι.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μαμαλάκης με 35 πόντους (7/10 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 3/6 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 18/37 δίποντα, 8/18 τρίποντα και 7/11 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/42 δίποντα, 6/25 τρίποντα και 4/8 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ.

Thunderblaze (Ζαράνης): Ζαράνης 6, Καρούζος 8, Μαμαλάκης 35 (6), Τζούρτος, Χαλάτσας, Μπούτος 18

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Ανδρόνικος 20 (4), Αντωνιάδης 6, Ζάφειρας 2, Μεϊντάνης 12 (1), Νικολόπουλος 4, Τάγαρης 6, Τόγιας 2, Χρονόπουλος 6

Τι μας άρεσε: Η ηγετική εμφάνιση του Μαμαλάκη.