04/12/2022
Bonobo BC 13 11 21 9 - 54 -
Most Wanted 11 13 15 7 - 46 -

«Καθάρισε» ο Μπάμπαλης για τους Bonobo!

Την δεύτερη σερί νίκη τους στην διοργάνωση πανηγύρισαν οι Bonobo. Με τον Σταύρο Μπάμπαλη να πετυχαίνει 33 πόντους, επικράτησαν 54-46 των Most Wanted και έτσι παραμένουν στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας, μετρώντας 5 νίκες και 1 ήττα σε 6 παιχνίδια. Από την άλλη οι Most Wanted έκαναν την 2η ήττα τους, έχοντας παράλληλα 4 νίκες σε 6 αγωνιστικές.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει. Οι Bonobo ήταν αρκετά εύστοχοι από τα πρώτα λεπτά, ωστόσο ο Πίκουλης με κάποιες δικές του προσπάθειες κράτησε σε απόσταση αναπνοής την ομάδα του, με το 13-11 να είναι το σκορ της πρώτης περιόδου.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο στο οποίο είχαμε και αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα. Ο Διονυσόπουλος με δύο δίποντα και ένα τρίποντο πήγε τους φιλοξενούμενους στο +4, όμως οι Bonobo είχαν απάντηση με τον Μπάμπαλη και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου έφεραν το σκορ ξανά στην ισοπαλία, με τον πίνακα να δείχνει 24-24.

Στην τρίτη περίοδο είδαμε αρκετά καλό θέαμα. Με τις προσπάθειες των Παπαδόπουλου, Νικολάου και Αναγνώστη οι Most Wanted βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 30-33, όμως στη συνέχεια ανέλαβε ο Σταύρος Μπάμπαλης. Ο παίκτης των Bonobo  ήταν αρκετά ζεστός και με συνεχόμενα εύστοχα καλάθια έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 45-39.

Όσο εύστοχες ήταν οι δύο ομάδες στο τρίτο δεκάλεπτο, τόσο άστοχες ήταν στο τέταρτο. Χρειάστηκε να περάσουν 5 λεπτά για να μπει η μπάλα στο διχτάκι και να γίνει το 45-41. Οι Bonobo παρέμειναν μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος, καθώς εκμεταλλεύτηκαν τις βολές που τους έδωσαν οι αντίπαλοι και έτσι έφτασαν στην επικράτηση με 54-46.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Σταύρος Μπάμπαλης με 33 πόντους, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 ριμπάουντ.

Οι Bonobo συνολικά στο παιχνίδι είχαν 17/52 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 8/16 βολές και μάζεψαν 48 ριμπάουντ. Παράλληλα μέτρησαν 7 ασίστ, 12 κλεψίματα, 17 λάθη και 1 μπλοκ. Από την άλλη, όσον αφορά τους Most Wanted, είχαν συνολικά 16/42 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 8/16 βολές και 37 ριμπάουντ. Επίσης έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα, ενώ είχαν 20 λάθη και 3 μπλοκ.

Bonobo (Μπάμπαλης): Αρμενιάκος 5(12ρ.), Βασιλειάδης, Κιτσαντάς 4(10ρ.), Κόρδας 2(7ρ.), Μπάμπαλης Στ. 33(13ρ.), Μπάμπαλης Ευ. 6(2ρ.), Πετρόπουλος, Τσάκλης 2(2ρ.), Φουραδούλας 2

Most Wanted (Καραμασιώτης): Αναγνώστης 2(2ρ.), Διονυσόπουλος 10(11ρ.), Ελευθεράκης, Κουσάκης 8(5ρ.), Μιτζέλος, Μπλιθικιώτης 3(6ρ.), Νικολάου 7(2ρ.), Ντάνασης, Πίκουλης 10(6ρ.), Παπαδόπουλος 6(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία και η αυτοπεποίθηση του Σταύρου Μπάμπαλη στα καθοριστικά σημεία του παιχνιδιού.