09/12/2019
LazerWolves 15 11 19 13 - 58 -
Άρτεμις 18 16 17 17 - 68 -

Καθάρισε ο παππούς για την Άρτεμις!

Αν και δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στους ουραγούς Lazers, η Άρτεμις πήρε την νίκη με 58-68 με ηγέτη τον παππού Κωνσταντίνου με 17 πόντους και μετά την ολοκλήρωση της έκτης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Development League, παραμένει αήττητη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ισορροπημένο και χορταστικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με την Άρτεμις να προηγείται με 15-18, χάρη σε 6 πόντους του Μπαλαούρα, 4 του Κωνσταντίνου και 4 του Μαστορόπουλου. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Βρεττάρος και Ζήρος, με τον πρώτο να πετυχαίνει 7 πόντους και τον δεύτερο να προσθέτει 6.

Στην δεύτερη περίοδο η παρέα του HatziBill ανέβασε την απόδοσή της, βρέθηκε μέχρι και στο +10, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, με τον Κωνσταντίνου να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 5 πόντους και τους Βάγια, Χατζηγεωργιάδη, Nioniovic και Μπαλαούρα να προσθέτουν από 2 ο καθένας. Ο Ζήρος συνέχιζε να δίνει τις λύσεις στην επίθεση των Lazers, πετυχαίνοντας ακόμη 7 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Τσάκωνα με 4.

Με 7 συνεχόμενους πόντους του Καραφαντή, 5 του Βρεττάρου και 3 του Δουνδουλάκη, το συγκρότημα του Αντωνακόπουλου πλησίασε στον πόντο στα μέσα της τρίτης περιόδου, 39-40. Τελικά οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +6, 45-51, με τον Μπαλαούρα να πετυχαίνει 5 πόντους και τον Χατζηγεωργιάδη να τον ακολουθεί με 4. Σκορ τρίτης περιόδου 45-51!

Τίποτα δεν άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς η Άρτεμις διατήρησε το τιμόνι στα χέρια της μέχρι τη λήξη και με δράστες τους Κωνσταντίνου (6π), Μπλιθικιώτη (4π) και Παπαγεωργίου (3π), έφτασε στη νίκη με 58-68! Οι Lazers από την μεριά τους, δεν παράτησαν στιγμή το ματς, ωστόσο οι 4 πόντοι του Τσάκωνα και τα τρίποντα των Μοσχάκη – Δουνδουλάκη δεν ήταν αρκετά για την ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/18 βολές, 16/41 δίποντα και 5/28 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 15 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 5/12 βολές, 27/47 δίποντα και 3/21 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Lazers ο Βρεττάρος με 12 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 4/10 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Mvp για την Άρτεμη ο Κωνσταντίνου με 17 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 8/13 δίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Lazers (Αντωνακόπουλος): Βρεττάρος 12 (1), Αντωνακόπουλος 2, Ζήρος 13, Μοσχάκης 5 (1), Δουνδουλάκης 6 (1), Μήτσης 3, Τσάκωνας 10 (1),  Καραφαντής 7 (1), Παπαδημητρίου

Άρτεμις (HatziBill): Μπαλαούρας 13 (2), Κωνσταντίνου 17, Χαρζηγεωργιάδης 6, Nioniovic 8, Μαστορόπουλος 3, Βλάχος 2, Βάγιας 2, Παπαγεωργίου 7 (1), Γιαννακόπουλος 5, Μπλιθικιώτης 5

Τι μας άρεσε: Τόσο η διαχείριση του αγώνα από την Άρτεμη, όσο και η μαχητικότητα που έδειξαν οι Lazers!