11/11/2023
Drunk Team 12 12 17 21 - 62 -
Powerpuff Boys 15 21 21 19 - 76 -

"Καθάρισε" ο Σταυριανός για τους Powerpuff Boys!

Βράδυ Σαββάτου στο κλειστό του Κάρβουνου, η Drunk Team υποδέχθηκε τους Powerpuff Boys για τον τρίτο ομίλο της Development league, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται σε εξαιρετική μέρα και να παίρνουν σπουδαία νίκη με 62-76.

Το ξεκίνημα ήταν νωθρό για τις δύο ομάδες, καθώς προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματα τους στο παρκέ. Δεν προσέφεραν πολλά στο επιθετικό κομμάτι, με το 12-15 να λέει την αλήθεια στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ανέβασαν τον ρυθμό τους και κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ, παίζοντας ωραίο και γρήγορο μπάσκετ. Για τους γηπεδούχους ο Παούρης με 11 πόντους στο ημίχρονο, προσπάθησε να βοηθήσει επιθετικά την ομάδα του, ενώ για τους φιλοξενούμενους σε τρομερή μερα ήταν ο Σταυριανός, που είχε ήδη 15 πόντους, με το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου να βρίσκεται στο 24-36.

Στην επανάληψη η Drunk team προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι, κυρίως με μακρινά σουτ από τον Παπαπαναγιώτου και Παούρη, όμως οι Powerpuff Boys κατάφεραν να κρατήσουν την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους και στο τέλος της τρίτης περιόδου με το ταμπλό να γράφει 41-57.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι δεν χαλάρωσαν καθόλου και με τον Σταυριανό να ολοκληρώνει μια σπουδαία εμφάνιση με 41 πόντους, πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 62-76.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Σταυριανός με 41 πόντους, 19 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 7 λάθη. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Παούρης με 27 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 λάθη.

Οι γηπεδούχοι είχαν 14/20 βολές, 12/29 δίποντα και 8/33 τρίποντα. Μάζεψαν 25 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκαναν 4 κλεψίματα και 11 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 7/13 βολές, 27/48 δίποντα και 5/22 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα και 16 λάθη.

Drunk team (Παούρης): Κανιάς, Τζάθας 5, Μουλαρογιάννης 11 (2), Παούρης 27 (2), Παπαβασιλείου 6 (2), Παπαπαναγιώτου 12 (2), Τσούρτης 1

Powerpuff boys (Σταυριανός): Ραουάτ 2, Σταμπουλτζίδης 9, Σταυριανός 41 (3), Κορλός 2, Αθανασόπουλος 12, Παππάς, Σαμοΐλης 10 (2)

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση του Σταυριανού!