15/11/2019
Γιουγκοπιάστηκα 18 18 10 12 - 58 -
Hood BC 19 23 10 21 - 73 -

«Καθάρισε» στην τέταρτη περίοδο η Hood!

Την πρώτη της νίκη στην Master League πανηγύρισε το βράδυ της Τετάρτης η Hood, αφού επικράτησε με 58-73 της Γιουγκοπιάστηκα στο κλειστό του Μενιδίου.

Εξαιρετικό και απόλυτα ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο αφού η μία απαντούσε στα καλάθια της άλλης. Η Γιουγκοπιάστηκα πήρε τους περισσότερους πόντους από τον Νικολαΐδη, ενώ θετικοί ήταν και οι Παπαγεωργίου και Τσάνταλης. Από την άλλη μεριά, η Hood βασίστηκε στους Μαθιουδάκη και Χατζηδάκη που ήταν αρκετά εύστοχοι τόσο σε μακρινή όσο και σε κοντινή απόσταση, παίρνοντας προβάδισμα βραχείας κεφαλής στο τέλος του δεκαλέπτου (18-19).

Στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου δεκαλέπτου η εικόνα του παιχνιδιού παρέμενε ίδια, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και την αγωνία να έχει φτάσεις το κατακόρυφο (33-33 στο 16’). Σ’ εκείνο το σημείο οι Μπάντρας και Πατάγιας έκαναν την διαφορά στην επίθεση για την «Γιούγκο» αφού σκόραραν πίσω από την γραμμή των 6.75. Για τους «μαύρους» οι Κλιμαντήρης, Πρωτόγερος και Στεφόπουλος ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους. Στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Πατσάκα ήταν ανώτερη και μ’ ένα μίνι σερί διαμόρφωσε το υπέρ της 36-42 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Με οδηγό την εμφάνιση από τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, η Hood μπήκε πιο δυναμικά στην επανάληψη και με πρωταγωνιστές τους Μαθιουδάκη και Σαρρή «έχτισε» διψήφια διαφορά (41-52) λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Η απάντηση των γηπεδούχων δεν άργησε να έρθει. Ο Κοέν με 5 προσωπικούς πόντους έδωσε την λύση στην επίθεση, μείωσε σε 46-52 και έβαλε ξανά «φωτιά» στο ματς.

Το τέταρτο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στην Hood. Με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Πρωτόγερο, Μαθιουδάκη και Χατζηδάκη, η Hood όχι μόνο συντήρησε την διαφορά, αλλά την διεύρυνε κιόλας, φτάνοντας πιο εύκολα απ’ ότι περίμενε και η ίδια στη νίκη με 58-73. Ο Κοέν ήταν συγκινητικός για την «Γιούγκο», όμως η έλλειψη συγκέντρωσης και η αστοχία ήταν αυτά που στέρησαν τη νίκη από την ομάδα του.

Πολυτιμότερος των νικητών ήταν ο Μαθιουδάκης με 19 πόντους (4/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κοέν με 16 πόντους (5/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα). Οι γηπεδούχοι είχαν 17/41 δίποντα (41,4%), 6/24 τρίποντα (25%) και 6/11 βολές (54,5%). Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 24/45 δίποντα (53,3%), 4/19 τρίποντα (21,1%) και 13/23 βολές (56,5%). Μάζεψαν 36 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

Γιουγκοπιάστηκα (Τσάνταλης): Μπάντρας 3 (1), Πουριέζης, Πατάγιας 6 (2), Παπαγεωργίου 7 (1), Τσάνταλης 3, Κύρκος, Νικολαΐδης 12, Ανδρεάδης 4, Ψαρρός 6, Κοέν 16 (2), Τσέκος, Λάππας 1

Hood (Πατσάκας): Γουναρίδης, Πρωτόγερος 12, Σαρρής 6 (1), Κλιμαντήρης 14, Χατζηδάκης 16, Στεφόπουλος 5 (20 ριμπ.), Μαθιουδάκης 19 (3), Διακονικολάου 1

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς και το τέταρτο δεκάλεπτο των νικητών.

Τι δεν μας άρεσε: Το κάκιστο τέταρτο δεκάλεπτο των γηπεδούχων.