09/05/2022
Agrinio Cava Beers 16 15 12 14 - 57 -
Akarnania Warriors 14 13 - 8 - 41 -

Καθάρισε στο δεύτερο ημίχρονο η Pharmacy

Την 8η νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε η Dr. Pharmacy επικρατώντας με 57 – 41 της Δ.Α. Ακαρνανίας. Η ομάδα του Ακύλα Φραγγελάκη ανέβασε την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο και δεν άφησε περιθώρια στη Δ.Α.Α. να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι.

Οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο και στο φινάλε οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με διαφορά 2 πόντων.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Δ.Α. Ακαρνανίας πήρε προβάδισμα, όμως οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο με 7 – 0 σερί παίρνοντας διαφορά 4 πόντων στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ελλειπείς φιλοξενούμενοι δε βρήκαν λύσεις επιθετικά και η Dr. Pharmacy προηγήθηκε με 10 πόντους στο 30ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι έλεγξαν το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο και έφτασαν στη νίκη με το τελικό +16.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Πέτρος Καλλιακμάνης με 14 πόντους, 13 είχε ο Ρέντζιος και ο Betsson MVP του αγώνα Θανάσης Ζαμπάρας είχε 9.

PHARMACY (Ακύλας Φραγγελάκης): Τσαμάκης 3(1), Ρέντζιος 13(2), Ζαμπάρας 9, Ροκοπάνος 4, Διαμάντης 9, Τριμπόνης, Καλλιακμάνης 14, Αγραφιώτης 2, Ράπτης 3.

Δ.Α. ΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ (Χάρης Γεώργας): Σταμούλης 11, Μπαρμπάκης 1, Μαυραγάνης 5(1), Κωτσής 2, Τσάσσης 13, Χαλκιάς 2, Τακτικός 2, Μπιτσικώκος 5(1).

Τι μας άρεσε. Η Dr. Pharmacy έχει ποιότητα και όταν βρίσκει ρυθμό φτάνει εύκολα σε νίκες.
Τι δε μας άρεσε. Παρότι στο πρώτο ημίχρονο η Δ.Α.Α. ήταν ανταγωνιστική, στο δεύτερο μέρος δε μπόρεσε να διαχείριστει την κούραση.