12/02/2020
TECHbuddy 19 7 9 21 - 56 -
Ice Cream Lovers 9 9 15 6 - 39 -

Καθάρισε στο τέλος η TECHbuddy

Στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, η TechBuddy αναμετρήθηκε με τους Ice Cream Lovers. Όλοι περιμέναμε να δούμε 1 ζόρικο παιχνίδι. Πράγματι, το ματς ήταν πολύ ενδιαφέρον, με την ομάδα του Βαλέρη να παίρνει ένα μεγάλο προβάδισμα στο τέλος του αγώνα. Άμεσο αποτέλεσμα, η νίκη με σκορ 56-39 απέναντι σε μια πολύ βελτιωμένη ομάδα (σε σχέση με τον 1ο γύρο του πρωταθλήματος)!

Πολύ δυναμικά ξεκίνησε η Tech στην 1η περίοδο του αγώνα. Με το δίδυμο Μενεγής-Αμπατζής να μην έχει αντίπαλο, οι γηπεδούχοι δημιούργησαν μια διαφορά 10 πόντων! 5 πόντους με 1 τρίποντο είχε ο Τσαρμπόπουλος για τους Lovers, που ξεκίνησαν το ματς νωχελικά.

Πιο ισορροπημένα ήταν τα πράγματα στο 2ο δεκάλεπτο. Ο ρυθμός έπεσε, το ματς έγινε πιο physical ενώ δεν έλειψαν τα λάθη και τα φάουλ. Ο Ντόυβας έβαλε τους 8 από τους συνολικά 9 πόντους της ομάδας του ενώ για την Τech 4 είχε ο Παπαδημητρόπουλος.

Το ματς έγινε ντέρμπι στην 3η περίοδο. Οι Lovers έπαιξαν συγκεντρωμένα και με σχέδιο. Τροφοδότησαν πολύ σωστά τον Μαραγκό, ο οποίος έκανε πάρτι στο ζωγραφιστό. 1 τρίποντο είχε ο Μενεγής για την Tech που αλλού πάταγε και αλλού βρισκόταν.

Με τον πίνακα να δείχνει 35-33 όλα θα κρίνονταν στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο. Αυτό είχε στο νου του ο Αμπατζής. Με 8 πόντους και με τον Παπαδημητρόπουλο βοηθό (5), οδήγησε σε ακόμα μία νίκη την καλύτερη αμυντική ομάδα του πρωταθλήματος. Οι 4 πόντοι του μαχητικού Αθανασίου δεν ήταν αρκετοί!

Mvp του αγώνα ήταν ο Κώστας Αμπατζής με 17 πόντους, 14 ριμπάουντ (4-10), 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 30:14 λεπτά. Σούταρε 8/15 δίποντα (53,3%) και 1/2 βολές (50%). Για τους περσινούς πρωταθλητές ξεχώρισε ο Παναγιώτης Μαραγκός με 9 πόντους, 19 ριμπάουντ (6-12), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 40 αγωνιστικά λεπτά. Σούταρε 3/11 δίποντα (27,3%) και 3/5 βολές (60%).

Σαν σύνολο, η TechBuddy είχε 22/48 δίποντα (45,8%), 2/22 τρίποντα (9,1%), 6/9 βολές (66,7%), 55 ριμπάουντ (12-43), 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μλποκ και 11 λάθη. Οι Ice Cream Lovers είχαν 7/31 δίποντα (22,6%), 6/33 τρίποντα (18,2%), 7/18 βολές (38,9%), 45 ριμπάουντ (13-32), 6 ασίστ, 4 κλεψίματα και 11 λάθη.

TechBuddy (Χουρδάκης): Βαλέρης 4, Κατσιγιάννης Σ., Μπιλιάνης 3, Παπαδημητρόπουλος 12, Γεωργιόπουλος 7 (7 ριμπ), Κατσιγιάννης Α. 2, Χουρδάκης, Αμπατζής 17 (14 ριμπ), Μενεγής 11 (10 ριμπ).

Ice Cream Lovers (Αγγελής): Μιχαλόπουλος. Αθανασίου 4, Αγγελής 1,Τσαρμπόπουλος 10, Στεφανάτος 4, Μαραγκός 9 (19 ριμπ), Αραμπατζής 3, Ντούβας 8 (9 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η απόδοση του Μενεγή και του Αμπατζή!