23/09/2023
Terroristas 14 5 13 9 - 41 -
Boom Shakalaka 9 8 17 19 - 53 -

«Καθάρισε» στο τέταρτο δεκάλεπτο η Boom Shakalaka!

Μπορεί η Boom Shakalaka να μην έχει πιάσει ακόμα υψηλά στάνταρ απόδοσης, αλλά οι νίκες έρχονται. Έτσι έγινε και το βράδυ του Σαββάτου 23 Σεπτεμβρίου όταν επικράτησε με 41-53 επί των Terroristas και πήρε την δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στην Development 2 League. Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο ημίχρονο μπόρεσαν να ανεβάσουν την απόδοσή τους, ενώ από την άλλη οι Terroristas δεν είχαν διάρκεια και τελικά «κατέρρευσαν» πέφτοντας στο 0-2.

Στις πρώτες στιγμές του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πήραν το προβάδισμα και προηγήθηκαν με 5-9. Λεπίτκας και Λίτινας όμως πήραν φόρα και έφτιαξαν ένα σερί 9-0 για την ομάδα τους, η οποία έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 14-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το θέαμα δεν ήταν καλό, καθώς και οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες. Μόλις 13 πόντοι μπήκαν συνολικά, με τους γηπεδούχους ωστόσο να κρατούν το «τιμόνι» στα δικά τους χέρια, μιας και πήγαν στην διακοπή του ημιχρόνου με το υπέρ τους 19-17.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα πράγματα ήταν σαφώς πιο βελτιωμένα στον τομέα του σκοραρίσματος. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν και το πρώτο τους προσπέρασμα με τον Αλιμπέρτη (19-21), αλλά οι Terroristas μπήκαν και πάλι μπροστά και μάλιστα έφτασαν στο +5 (27-22). Οι δύο αντίπαλοι βρέθηκαν ξανά «αγκαλιά» στο σκορ, μέχρι ο Μπούρμπουλας να εκτελέσει για τρεις και να γράψει το 29-32. Ήρθε όμως η απάντηση με το ίδιο «νόμισμα» από τον Τζούδα (32-32), ενώ ο Λάσκος «μίλησε» τελευταίος για το 32-34.

Το παιχνίδι, ακόμα και στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, φαινόταν πως θα πάει έτσι μέχρι το φινάλε. Αλλα η Boom Shakalaka είχε αντίθετη άποψη. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πολύ καλό πρόσωπο στην επίθεση, ενώ και αμυντικά μπόρεσαν να σταματήσουν τους αντιπάλους τους. Ο Χατζηθεοδώρου έδωσε «αέρα» 8 πόντων στην ομάδα του (41-49), ενώ ο Μάρκουλης ήρθε να «σφραγίσει» τη νίκη με δύο δικά του καλάθια για το τελικό 41-53.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Μπούρμπουλας με 13 πόντους, 7 ασίστ, 1 κλεψίμο και 7 ριμπάουντ. Από τους Terroristas ξεχώρισε ο Ζαχαρίας Λίτινας με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Οι Terroristas μέτρησαν 7/28 δίποντα, 6/29 τρίποντα, 9/15 βολές, 41 ριμπάουντ, αλλά και 9 ασίστ, 5 κλεψίματα, 15 λάθη και 1 μπλοκ. Η Boom Shakalaka είχε 17/48 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 4/10 βολές, 45 ριμπάουντ και 14 ασίστ. Επίσης είχε 13 κλεψίματα, 10 λάθη και 3 μπλοκ.

Terroristas (Κονοφάος): Κονοφάος 6(3ρ.), Λίτινας 12(5ρ.), Λεπίτκας 8, Μπουγάς 2(9ρ.), Τζούδας 3(1ρ.), Τουλκαρίδης, Τσιαούσης 10(17ρ.)

Boom Shakalaka (Μπούρμπουλας): Αγγελάκης, Αλιμπέρτης 11(12ρ.), Κοττέας 6(13ρ.), Λάσκος 4(5ρ.), Μάρκουλης 14, Μπούρμπουλας 13(7ρ.), Χατζηθεοδώρου 5(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Η εικόνα της Boom Shakalaka στο τέταρτο δεκάλεπτο.