08/01/2020
Old Stars 17 13 11 10 - 51 -
Sun City Spurs 19 14 12 21 - 66 -

«Καθάρισε» την μπουγάδα ο Μαστροκωστόπουλος!

Έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Δημήτρη Μαστροκωστόπουλο, οι Sun City Spurs επικράτησαν πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 51-66 των Old Stars στο κλειστό του Κολωνού, ξεκινώντας με το δεξί τη νέα χρονιά.

Σχετικά ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να είναι ένα… «κλικ» καλύτεροι και να προηγούνται με 17-19, χάρη στα καλάθια των Μαστροκωστόπουλου, Μπαγετάκου και Ντεντόπουλου. Οι γηπεδούχοι σκόραραν με τους Τσουμπάρα, Τζιόπα και Καπράλο και έμειναν κοντά στο σκορ.

Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο μπορεί να πήραν προσωρινά το προβάδισμα με τους Καπράλο και Δουκάκη να ξεχωρίζουν με την απόδοσή τους, όμως τα «Σπιρούνια» σκόραραν όποτε έπρεπε με τους Μπόζα και Φώτο, διαμορφώνοντας το υπέρ τους 30-33 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην επανάληψη. Οι Old Stars σκόραραν με τους Γεωργούση, Δουκάκη και Τσουμπάρα και οι Spurs με τους Μαστροκωστόπουλο, Ντεντόπουλο και Πεδιαδίτη. Έτσι το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν 41-45, με τις δύο ομάδες να ετοιμάζονται να τα δώσουν όλα στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Μέχρι τα μισά του τελευταίου δεκαλέπτου είχαμε το ίδιο σκηνικό με την μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης και το σκορ να είναι 50-51. Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν ολοκληρωτικό μπάσκετ, κυριάρχησαν και στις δύο μεριές του παρκέ και με μπροστάρη τον Μαστροκωστόπουλο έφτασαν πιο εύκολα απ’ ότι θα περίμεναν στην νίκη με τελικό σκορ 51-66.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Μαστροκωστόπουλος με double double και 29 πόντους (7/10 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Καπράλος με 17 πόντους (5/9 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/5 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 15/42 δίποντα (35,7%), 3/15 τρίποντα (20%) και 12/15 βολές (80%). Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/44 δίποντα (45,5%), 6/23 τρίποντα (26,1%) και 8/12 βολές (66,7%). Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 17 ασίστ.

Old Stars (Δουκάκης): Γεωργούδης 9, Δουκάκης 3, Καπράλος 17 (1), Τζιόπας 12 (2), Τζώρτζος 2, Πέτρου 1, Τσουμπάρας 7

Sun City Spurs (Πέλεχας): Γιουλούντας 4, Ψυρόπουλος, Μπόζας 9 (1), Ντεντόπουλος 4, Φώτος 4, Μπαγετάκος 10 (2), Πεδιαδίτης 2, Σαπουντζής 4, Μαστροκωστόπουλος 29 (3)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς και η ηγετική εμφάνιση του Μαστροκωστόπουλου.