06/01/2024
Mikrokosmos 9 22 8 13 - 52 -
Capital Con-Trolls 11 10 11 16 - 48 -

"Καθάρισε" την μπουγάδα ο Περράκης!

Με νίκη ξεκίνησε το 2024 τις υποχρεώσεις του στην Development2 League ο Mikrokosmos Athens αφού επικράτησε των Capital Con-Trolls σε παιχνίδι που έγινε στο Athens Sports Hall.

Σε χαμηλό τέμπο κυμάνθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες εμφανώς επηρεασμένες από τη διακοπή των εορτών να ψάχνουν να βρουν τα πατήματά τους. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ένα... κλικ ανώτεροι και με πρωταγωνιστές τους Π. Μαρζάβα, Κιούση και Πάτρο προηγήθηκαν με 9-11. Για τους γηπεδούχους οι Περράκης και Κούσιος ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Με την είσοδο του Φραγκογιάννη και τις σημαντικές βοήθειες των Περράκη και Μπεκιάρη, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, "έχτισαν" διψήφια διαφορά (31-21) και προβλημάτισαν ιδιαίτερα τους "κόκκινους". Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη μεριά, "κόλλησαν" στην επίθεση και πήραν σκορ κυρίως από τον Κιούση.

Οι Capital Con-Trolls έβγαλαν αντίδραση στην επανάληψη και "ροκάνισαν" τη διαφορά με τους Μπουρνάζο, Πάτρο και Κιούση, όμως οι γηπεδούχοι ήταν και πάλι καλύτεροι. Με πολυφωνία στην επίθεση ο Mikrokosmos Athens διατήρησε το υπέρ του προβάδισμα και προηγήθηκε στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου με 39-32.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν μια τελευταία προσπάθεια να επιστρέψουν στο ματς, όμως έπεσαν πάνω στον εξαιρετικό Περράκη. Ο γκαρντ των γηπεδούχων είχε καταλυτικό ρόλο στην επίθεση, ενώ είχε και σημαντική συνεισφορά στην άμυνα. Έτσι, ο Mikrokosmos Athens κατάφερε να πάρει τη νίκη και ανέβει πιο ψηλά στη βαθμολογία.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Περράκης με double double και 18 πόντους (5/11 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/7 βολές, 13 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 16/44 δίποντα, 3/20 τρίποντα και 11/17 βολές. Μάζεψαν 57 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/58 δίποντα, 5/25 τρίποντα και 5/6 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Mikrokosmos Athens (Φραγκογιάννης): Γιαννατζόγλου 5, Γκούμας 8, Κούσιος 2, Μπεκιάρης 8 (1), Περράκης 18 (1), Φραγκογιάννης 11 (1), Φρυσάλης

Capital Con-Trolls (Α. Μαρζάβας): Γκούβας 2, Δρόσος 2, Κιούσης 18 (3), Α. Μαρζάβας 4, Π. Μαρζάβας 2, Μπουρνάζος 3 (1), Πάτρος 15 (1), Φουρτάκας 2

Τι μας άρεσε: Η ηγετική εμφάνιση του Περράκη!