16/10/2022
Σκόρπιοι BC 9 10 13 9 - 41 -
Melisses BC 7 12 12 14 - 45 -

Καθάρισε το Μπουγιουκέϊκο!

Το μεσημέρι της Κυριακής 16 Οκτωβρίου, στο Basketaki Arena, σε ένα πολύ όμορφο ματς, από δύο παθιασμένες ομάδες, οι Melisses με μεγάλα τρίποντα από Αλέξανδρο και Στέφανο Μπουγιούκο στα τελευταία δευτερόλεπτα, πήραν τεράστιο δίποντο, απέναντι στους αήττητους μέχρι τότε Σκόρπιους, με 41-45.

Οι Μέλισσες μπήκαν ορεξάτες στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με τρίποντο του Γαρυφαλλάκη και καλάθια από Α.Μπουγιούκο – Μπάνο, στη συνέχεια οι Σκόρπιοι ανέβασαν την απόδοσή τους και με ηγέτη τον Χειράκη, που πέτυχε 6 πόντους, προσπέρασαν με 9 – 7.

Ισορροπημένο ήταν και το δεύτερο δεκάλεπτο τις αναμέτρησης , με το σκορ ημιχρόνου να τελειώνει ισόπαλο 19 – 19. Οι Σκόρπιοι είχα πλουραλισμό στην επίθεση με πέντε διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν και τον Μπατάλα να ξεχωρίζει με σουτ από τα 6.75, ενώ για τους φιλοξενούμενους, ο Α. Μπουγιούκος ήταν μπροστάρης με 5 πόντους.

Οι Μέλισσες φάνηκαν να μπαίνουν δυνατά στην τρίτη περίοδο με τον Σ.Μπουγιούκο να βάζει 5 συνεχόμενους πόντους. Η αντίδραση των Σκόρπιων, με Δήμου – Τέγο να πετυχαίνου απο 4 πόντους έκαστος, τους έβαλε μπροστά με 30 – 24. Οι Μέλισσες δεν παράτησαν το παιχνίδι και με μπροστάρη τον Α. Μπουγιούκο που έβαλε 6 σερί πόντους, έκλεισαν την περίοδο στο - 1(32-31).

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, Ασπρούλης, Σαραντάρης από την μία και Σ. Μπουγιούκος - Παπαδιάς από την άλλη, έκαναν το σκορ 35 – 38 . Στην συνέχεια οι Σκόρπιοι έτρεξαν σερί 6-0 με Σαραντάρη, Τέγο και Χειράκη να γράφουν το 41 – 38. Οι Μέλισσες όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.Πρώτα ο Α. Μπουγιούκος με τρίποντο και στην συνέχεια ο Σ. Μπουγιούκος με τρίποντο και ελεύθερη βολή, γύρισαν τούμπα το ματς δίνοντας στην ομάδα τους τεράστια νίκη με 41 – 45.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Αναστάσιος Μπάνος, με 4 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αναστάσιος Ασπρούλης με 6 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Σκόρπιοι είχαν 14/50 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 10/25 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.

Οι Melisses είχαν 10/38 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 4/8 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 20 λάθη.

Σκόρπιοι(Καραγεωργάκης):Ασπρούλης 6, Βεζυράκης 3, Δήμου 4, Μέτσο 2, Μιχαλόπουλος, Μπατάλας 3, Πατσιαλής 2, Σαραντάρης 4, Τέγος 5, Χειράκης 12.

Melisses(Σ.Μπουγιούκος):Γαρυφαλλάκης 5, Δούκας 3, Κοντοπάνος,Μπάνος 4(13ρ.),Α. Μπουγιούκος 16(8ρ.), Σ.Μπουγιούκος 12,Μπουροβίλης, Παπαδιάς 4, Φράγκος 1.

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε της αναμέτρησης.