30/07/2021
Άξονας BC 35 31 25 28 - 129 -
Stefanina Timberwolves 25 25 19 22 - 91 -

Καθάρισε το παιχνίδι ο Άξονας BC!

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι με τους παίκτες του Άξονα να εκμεταλλεύονται τα λάθη των αντιπάλων τους και να διαμορφώνουν το 33-25. Ο Τραχανέλης είχε 12 πόντους με τον Κωστακίδη να πετυχαίνει 11 και τον Βουνάκη εφτά για τους γηπεδούχους. Για τους Ultra Wolves Stefanina ο Καλλιώρας είχε οχτώ πόντους και ο Κοτζάμπασης 12.

Στη δεύτερη περίοδο ο Άξονας συνέχισε την πίεση αυξάνοντας την διαφορά με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 66-50. Ο Βουνάκης είχε 10 πόντους, με τον Κωστακίδη να έχει εφτά και τον Τραχανέλη να έχει έξι για τους γηπεδούχους. Για τους φιλοξενούμενος ο Καλλιώρας είχε οχτώ πόντους και ο Κοτσάμπασης εννέα με ένα μεγάλο τρίποντο.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ο Άξονας βρήκε λύσεις στην αντεπίθεση των φιλοξενούμενων διαμορφώνοντας το 91-69. Ο Κωστακίδης είχε 13 πόντους και ο Βουνάκης πέντε για τους γηπεδούχους, ενώ ο Ιασωνίδης πέτυχε τέσσερις πόντους και οι Πολυχρονιάδης Γιάννης, Πολυχρονιάδης Χρήστος και Πολυχρονιάδης Θοδωρής  είχαν από τρείς.

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο για τις δύο ομάδες με τους γηπεδούχους να διατηρούν την διαφορά ασφαλείας που είχαν σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Ο Τραχανέλης πέτυχε εννέα πόντους, ο Κωστακίδης είχε 18  και ο Κυπριανίδης 7 για τον Άξονα. Ο Καλλιώρας είχε 14 πόντους και ο Αλεπάκης με ένα μεγάλο τρίποντο διαμόρφωσε το 129-91.

Άξονας: Βουνάκης 22 (2τρ.), Σαρόγλου 8, Κωστακίδης 46 (1τρ.),  Κυπριανίδης 9 (1τρ.), Γκόφας 8, Γκάτζιος 4, Μαργώνης0, Τραχανέλης 30 (10τρ.), Ιακωβίδης 2

Ultra Wolves Stefanina: Γκαγκασούλης 2, Ιασωνίδης 4, Πολυχρονιάδης Χρήστος 5 (1τρ.), Πολυχρονιάδης Θοδωρής 14 (3τρ.), Σμυρναίος 5, Πολυχρονιάδης Γιάννη 5, Καλλιώρας 32 (4τρ.), Γούσιος 0, Κοτσάμπασης 21 (2τρ.), Αλεπάκης 3 (1τρ.), Αλβανός 0, Μπουτκοβάλης 0

Τι μας άρεσε: Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό προσφέροντας απλόχερα θέαμα στους θεατές.