19/02/2024
Antilalos BC 27 21 17 25 - 90 -
Paliagoura 21 18 20 25 - 84 -

Καθάρισε την ματσάρα το Βουνό!

Το βράδυ της Δευτέρας 19 Φεβρουαρίου στο Athens Sports Hall, στα πλαίσια της 23ης αγωνιστικής της Elite by Betsson και σε ένα απολαυστικό σε σκορ και εξέλιξη παιχνίδι, ο Antilalos με τον Λιθουανό γίγαντα για ακόμα μία φορά να κάνει τη διαφορά, ξεπέρασε δύσκολα το εμπόδιο απέναντι στα Paliagoura των εκπληκτικών Αβανίδη - Κασκάνη.

Το παιχνίδι είχε εντυπωσιακό ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να προσφέρουν απλόχερα θέαμα και τον γηπεδούχο Αντίλαλο να κρατάει το προβάδισμα με 27 – 21. Ο Merkevicius ήταν ο συνήθης ύποπτος με 10 πόντους και οι Θεόδωρου με 5 και Μαργώνης με 4 αντίστοιχα ακολουθούσαν στο σκοράρισμα, ενώ οι Πράσινοι με τον Κασκάνη σε ρόλο δημιουργού, τον Αβανίδη πρώτο βιολί με 10 πόντους και τον Σαραντόπουλο να δίνει βοήθειες μέσα στην ρακέτα με 4, έμεναν στην διεκδίκηση του αγώνα.

Τα Paliagoura φάνηκαν να μπαίνουν πιο συγκεντρωμένα στην δεύτερη περίοδο και με 5 πόντους του Αβανίδη και τρίποντο του Κασκάνη, προσπέρασαν 27 – 29. Στη συνέχεια η ομάδα του Ζαμπέτα έπαιξε καταπληκτική άμυνα με αλλαγές στα σκριν και παγίδες και με κορυφαίο τον Merkevicius με 8 πόντους και τον Κουλούρη να βοηθάει στις δύο πλευρές του γηπέδου, έστειλε τη διαφορά στο + 15. Με δύο λεπτά να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν μία μίνι αντίδραση με Κασκάνη - Αβανίδη να πετυχαίνουν από 4 έκαστος και πλησίασαν 48 – 39.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με Μαργώνη(5) – Αλεξίου(4) να κρατούν την πρωτοπορία για τον Αντίλαλο και τα Paliagoura με ασταμάτητους Κασκάνη(9) και Αβανίδη(8) να τρέχουν δικό τους σερί και να φέρνουν το ματς στα ίσια(57-57). Με τρία λεπτά να απομένουν για να κλείσει η περίοδος, οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και με μεγάλο τρίποντο του Θεοδώρου και 5 συνεχόμενους του Λιθουανού, έχτισαν διαφορά 6 πόντων(45-39).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι ομάδες όχι μόνο δεν έκοψαν ρυθμό, αλλά μεγάλωσαν την ένταση τους κάνοντας την εικόνα του παιχνιδιού ακόμα πιο όμορφη.Merkevicius (5), Κουλούρης(5), Θεοδώρου από την μία και Αβανίδης(8), Κασκάνης(5) από την άλλη είχαν το ματς στην απόλυτη ισορροπία(78-78). Μπαίνοντας στην τελική ευθεία, ο Ζαμπέτας με 5 πόντους έδωσε το έναυσμα, ο Merkevicius με δύο γκολ φάουλ την χαριστική βολή και ο Antilalos έφυγε από το γήπεδο νικητής με 90 – 84.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Viktoras Merkevicius με 34 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευάγγελος Αβανίδης με 41 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Ο Αντίλαλος είχε 27 / 45 δίποντα, 8 / 24 τρίποντα, 12 / 15 βολές, κατέβασε 38 ριμπάουντ, μοίρασε 20 ασίστ, έκλεψε 3 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 15 λάθη. Τα Paliagoura είχαν 23 / 39 δίποντα, 8 / 31 τρίποντα, 14 / 20 βολές, κατέβασαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Antilalos (Ζαμπέτας): Merkevicius 34(13ρ.), Αλεξίου 10, Γάτσιος 5, Γκολές, Ζαμπέτας 7, Θεοδώρου 13, Κουλούρης 12(8ρ. - 8 ας.), Μαργώνης 9, Σταυρόπουλος.

Paliagoura(Κασκάνης): Αβανίδης 41(8ρ.), Κασκάνης 28(9ρ.), Κωστάκης, Μούσουρας 5, Ρουμελιώτης 1, Σαραντόπουλος 7(10ρ.), Τομαράς 2.

Τι μας άρεσε: Εκπληκτικό ματς, με υψηλό σκορ, ωραίες φάσεις και όση ένταση χαρακτηρίζουν ένα ντέρμπι.