20/01/2023
Σοποτό B.C. 15 18 10 17 - 60 -
Αμφιδέξιοι 12 7 16 18 - 53 -

Καθαρίζει την πρωτιά το Σοποτό!

Βράδυ Παρασκευής στο Basketaki Arena είχαμε το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα σε Σοποτό και Αμφιδέξιους, τις δύο ομάδες που οδηγούν την κούρσα του πρώτου ομίλου της Master League. Η ομάδα του Κουτσουρή ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρους του αγώνα, επικρατώντας με 60-53 και κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την οριστική κατάληψη της πρώτης θέσης. Οι Αμφιδέξιοι που έχασαν νωρίς τον Τζαβέλλα (με 5 φάουλ) πλήρωσαν την περιφερειακή τους αστοχία, γνωρίζοντας την 3 φετινή ήττα. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Σχετικά ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους μετέπειτα νικητές να παρουσιάζονται ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, χάρη κυρίως στο επιθετικό κρεσέντο του Σκαμνάκη (11π.). Οι Αμφιδέξιοι είχαν τις απαντήσεις για να παραμείνουν σε απόσταση αναπνοής από τους γηπεδούχους, στηριζόμενοι επιθετικά στους Κούδα (4π.), Στουρνάρα (3π.), Γεωργόπουλο (3π.) και Κλάδη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 15-12.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το Σοποτό ήλεγξε απόλυτα την κατάσταση, όντας βελτιωμένο σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου, γεγονός που επιβεβαιώνεται και από το επιμέρους 18-7. Το δίδυμο Σκαμνάκης (4π.) – Ψαλιδόπουλος (4π.) έκανε τη διαφορά για τους γηπεδούχους, ενώ στην αντίπερα όχθη μόνο ο Ρίζος (4π.) κατάφερε να σκοράρει εντός πεδιάς σε αυτό το διάστημα. Σκορ ημιχρόνου, 33-19.

Μετά την ανάπαυλα οι Αμφιδέξιοι επιχείρησαν να αντιδράσουν με τον Κούδα (12π.) να μοιάζει ασταμάτητος για κάποια λεπτά, μην έχοντας όμως σταθερούς συμπαραστάτες επιθετικά. Το Σοποτό διατήρησε το υπέρ του προβάδισμα κοντά στο +10, χάρη στους Κουτσουρή (4π.), Λουρίδα (4π.) και Σκαμνάκη (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 43-35.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Αμφιδέξιοι τα έδωσαν όλα για την ανατροπή. Με τον αρχηγό Στουρνάρα (9π.) να πρωταγωνιστεί οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σημαντικά τη διαφορά, δείχνοντας ικανοί για την ολική ανατροπή. Το Σοποτό, όμως, διαχειρίστηκε έξυπνα το ματς και με όπλο την εμπειρία του έφτασε στη νίκη με 60-53. Κουτσουρής (8π.) και Λουρίδας (7π.) ξεχώρισαν στο φινάλε για τους πρωτοπόρους του ομίλου, που πλέον έχουν απόσταση δύο νικών από τους διώκτες τους.

Στο τέλος του αγώνα, το Σοποτό είχε 23/52 δίποντα, 2/17 τρίποντα και 8/14 βολές. Μάζεψε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 15 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχε 20 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Αμφιδέξιοι είχαν 14/39 δίποντα, 6/34 τρίποντα και 7/17 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Σκαμνάκης με 17 πόντους και double-double, έχοντας 6/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, ενώ είχε 3 λάθη και 2 μπλοκ σε 29 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Κούδας με 17 πόντους και double-double, έχοντας 7/16 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 3/5 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, ενώ είχε 3 κλεψίματα και 2 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Σοποτό BC (Κουτσουρής) : Κουτσουρής 16, Λουρίδας 12, Σκαμνάκης 17 (1), Σοφιανόπουλος 11 (1), Φούκος , Χουλιάρας, Ψαλιδόπουλος 4.

Αμφιδέξιοι (Στουρνάρας) : Γεωργόπουλος 6 (1), Δαρδούγιας 4, Κλάδης 6, Κούδας 17, Ρίζος 7 (1), Στουρνάρας 12 (4), Τζαβέλλας 1.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.