09/10/2021
Sun City Spurs 22 20 22 23 - 87 -
Frigo Driver 4 7 15 2 - 28 -

Καθηλωτικοί οι Sun City Spurs!

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων για τη διοργάνωση του Basketaki Cup , οι Sun City Spurs πέτυχαν τη τρίτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια  , καθώς συνέτριψαν τους Frigo Driver με 87-28

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική μέρα  τον Διονύση Μιχαλόπουλο , καθώς βοήθησε  και στις δύο πλευρές του παρκέ, έβγαλε σπουδαίες άμυνες ,κυριάρχησε στους αιθέρες , μοίρασε ασίστ , έβγαλε αιφνιδιασμούς και τελείωσε την αναμέτρηση με 22  πόντους και 10 ριμπάουντ   στο ενεργητικό του.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Spurs είχαν τον πλήρη έλεγχο , καθώς  προηγήθηκαν ,12-2 και 16-4 , με το τέλος τη περιόδου  να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με 22–4.

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι  ήταν καταιγιστικοί και με όπλο την πολύ καλή τους άμυνα έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 31 πόντους διαφορά , 42-11.

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , καθώς πίεσαν στην άμυνα , έκλεψαν μπάλες , κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και σκόραραν με όλους τους πιθανούς και απίθανου τρόπους με τη διαφορά να εκτοξεύεται  στους 38 πόντους , 64-26.

Η τελευταία στροφή της αναμέτρησης αποτέλεσε τυπική διαδικασία , καθώς ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας βρήκε τους παίκτες των Spurs να πανηγυρίζουν τη τρίτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια και συνάμα τη πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketaki Cup  με το επιβλητικό 87-28 .

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Διονύσης  Μιχαλόπουλος  με  22 πόντους, 10 ριμπάουντ , 6 ασίστ και 4 κλεψίματα , ενώ από τους Frigo o Μιχαήλ Γκότσης  είχε 12 πόντους , 7 ριμπάουντ και  3 κλεψίματα .

Οι Spurs είχαν συνολικά 32/64 δίποντα ,6 /17 τρίποντα , 5/13 βολές , 68 ριμπάουντ , 19 ασίστ , 16 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 13 λάθη , ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/35 δίποντα , 3/32 τρίποντα , 3/5 βολες , 29 ριμπάουντ , 5 ασίστ και 8 κλεψίματα .

Sun City Spurs (Κουκούλης ) : Ρήγος 11 , Νίτσικας 4 , Κουκούλης 17 , Ντεντόπουλος 7  , Φώτος 13 , Μιχαλόπουλος 22  , Μπόζας 13  .

Frigo Driver(Κυρίτσης) : Κόκαλης 3 , Γκότσης 9 , Καπετανάκης  , Μαγουλάς 12  , Κυρίτσης 4 .

Τι μας άρεσε :Ο πολύ καλή εμφάνιση που πραγματοποίησε ο Διονύσης Μιχαλόπουλος!