12/10/2023
Young Ballers BC 18 9 13 17 - 67 -
Ιπ-πότες 10 18 12 16 - 58 -

Καθάρισε ο Κολυβάκης για τους Ballers!

Βραδάκι Πέμπτης στον Άγιο Νικόλαο, οι Ballers ακολούθησαν την γνωστή συνταγή, πίεσαν και έτρεξαν τους Ιππότες, οι οποίοι αν και ποιοτικοί, υπέκυψαν μετά το τρίτο δεκάλεπτο στους πράσινους, οι οποίοι πήραν την πρώτη τους νίκη με 67-56.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Μούρτζος με τέσσερις και Κεκεμπάνος με τρείς έκαναν τη δουλειά τους ζωγραφιστό και οδήγησαν τους Ιππότες σε ασφαλή μονοπάτια στην αρχή του δεκαλέπτου. Οι Ballers, τρέχοντας στον αιφνιδιασμό, πέτυχαν εφτά πόντους δια χειρός Ζορμπάνου και Καραμπάτση και πήραν κεφάλι για πρώτη φορά μετά το πρώτο πεντάλεπτο. Σκορ δεκαλέπτου 18-10.

Θεοφανίδης με τέσσερις και Καραμπάτσος με τρεις ηγήθηκαν επιθετικά τον Ballers στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά οι Ιππότες με τέσσερις πόντους από τον Ντούκα και τον Μούρτζο και με τρείς από τον Κεκεμπάνο, έτρεξαν ένα μικρό σερί στο τέλος του δεκαλέπτου και έφεραν το σκορ στο 25-25, 1:10 πριν τη λήξη. Εν τέλει, ένα μεγάλο τρίποντο του Ανυφαντή στο τέλος έδωσε προβάδισμα βραχείας κεφαλής, 27-28, στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας με το μέρος τους το momentum!

Επιστρέφοντας μετά το half time break, οι Ιππότες μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και με 6 διαφορετικούς σκόρερ, πήραν κεφάλι στο σκορ με 35-31. Ο Ζορμπάνος με τέσσερις γρήγορους πόντους ισορρόπησε το παιχνίδι και με τον Κολυβάκη, στη συνέχεια, να παίρνει τη σκυτάλη με 12 δικούς του πόντους, οι πράσινοι ξέφυγαν με προβάδισμα 10 πόντων στο τέλος του δεκαλέπτου.

Άπoντες παρέμειναν για δύο λεπτά οι ομάδες στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Σιαπάνη να λύνει πρώτος τον γόρδιο δεσμό για τους Ιππότες και τον Κολυβάκη για τους Ballers, μετά από τρία λεπτά παιχνιδιού! Ο Κεκεμπάνος με ένα δίποντο μείωσε στους 5 την διαφορά, 52-47, 6:20 πριν το τέλος του παιχνιδιού, με τον Κολυβάκη (4π.) και τον Yi (4π.) να απαντούν για τους πράσινους, οι οποίοι αν και ξέφυγαν με διψήφια διαφορά στο σκορ, ένιωθαν συνεχώς την ανάσα των Ιπποτών! Οι τέσσερις πόντοι του Μουρτζου και οι πέντε του Ντούκα ήταν το τελευταίο χαρτί των Ιπποτών, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό, καθώς ο Στεφανάκος με τρεις πόντους στο τέλος του παιχνιδιού καθάρισε την υπόθεση νίκη και έδωσε στους Ballers το πρώτο ροζ με 67-56.

Betsson MVP για τους Young Ballers αναδείχτηκε ο Γιώργος Κολυβάκης με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Young Ballers (Στεφανάκος): Yi 8, Ζορμπάνος 11, Θεανίδης 4, Κολυβάκης 18, Καραμπάτσης 21, Κοσμόπουλος, Μουζάκης, Σταματής, Στεφανάκος 5 (12ριμπ).

Ιπ-πότες (Νταλαμπίρας): Ανυφαντής 8, Κεκεμπάνος 10, Μούρτζος 16, Μπαρδούσης 2, Νταλαμπίρας, Νικολόπουλος 5, Ντούκα 11, Σιαπάνης 6 (13ριμπ.)

Τι μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που παρακολουθήσαμε ανα διαστήματα και από τις δύο ομάδες!