Πήγασος 9 9 14 7 2 41 -
Ιχώρ 12 11 6 10 6 45 -

Κάτι από τον Ιχώρ που ξέραμε!!

[uam7_ad id=55872″]

Ο Ιχώρ τις τελευταίες χρονιές είναι αλήθεια ότι έχει ρίξει ταχύτητα και μαζί ήρθαν και οι υποβιβασμοί, από την Elite, στην Development League φέτος. Αυτό το ξέρει ο κόουτς Μπάστας, όπως επίσης βλέπει και το ότι η διάθεση των παικτών του δεν είναι ίδια. Κόντρα στον Πήγασο όμως είδαμε κάτι από το πάθος που είχαμε μάθει από παλιά και τον αρχηγό Χρήστο Ευαγγέλου να θυμάται τον καλό εαυτό του, οδηγώντας την ομάδα του στη δεύτερη νίκη στης στον δεύτερο όμιλο (2-2), αναγκάζοντας παράλληλα την αντίστοιχη του Ρόκκα να ηττηθεί για πρώτη φορά (3-1).

Θα λέγαμε ότι οι «άσπροι» μπήκαν με τον αέρα του φαβορί και οι Πετρίδης, Ευαγγέλου, Νάζος, Στάμαργας τους έβαλαν μπροστά στο δεκάλεπτο (9-12), αιφνιδιάζοντας τον Πήγασο, που μάλλον είχε ανεβάσει… μυτούλα ψηλά από το «3 στα 3» και νόμιζε ότι θα είχε εύκολο έργο, με τους Γιασαφάκη, Πάντα, Καρατζή, Ξυριδάκη να σκοράρουν μεν, αλλά να δείχνουν επιθετικά προβληματάκια.

Στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου οι Στάμαργας και Ευαγγέλου έδωσαν «αέρα» 8 πόντων στον Ιχώρ (11-19) και φάνηκε ότι θα πάει για… κυριαρχία, όμως οι «μπλε» βρήκαν απαντήσεις με τον Λεγάκη που ανέβασε απόδοση και το ημίχρονο έκλεισε στο 18-23.

Η εικόνα στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν διαφορετική, με τον Πήγασο να βρίσκει καλό ρυθμό και τους Πάντα, Γιασαφάκη, Καρατζή να επιστρέφουν στο σκοράρισμα, βοηθώντας τον Λεγάκη, κάτι που έφερε την ανατροπή στο 30ο λεπτό (32-29), αφού από την άλλη οι τυπικά φιλοξενούμενοι δεν είχαν έμπνευση και μόνο οι Στάμαργα, Λεβέντης ευστόχησαν.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι ομάδες έπαιξαν περισσότερο άμυνα και ο Ιχώρ έδειχνε ότι θέλει περισσότερο τη νίκη, μένοντας μπροστά μέχρι και 1 δευτερόλεπτο πριν το φινάλε (34-36 στο 36’, 37-39 στο 39’), όμως στην εκπνοή οι γηπεδούχοι βρήκαν έναν… επεισοδιακό τρόπο να ισοφαρίσουν, με ένα φόλοου του Λεγάκη (39-39) και έστειλαν το ματς στην παράταση.

Εκεί, έβαλαν οι «μπλε» το πρώτο καλάθι για να κάνουν άλλη μια ανατροπή με τον Θάνο Πάντα (41-39 στο 42’), αλλά τα ποσοστά τους… πρόδωσαν στη συνέχεια και ο Ιχώρ με ένα πολύ δυνατό τελευταίο λεπτό, γύρισε πάλι το ματς και οι Νάζος, Λεβέντης διαμόρφωσαν το τελικό 41-45, που έδωσε μια νίκη ψυχολογίας στους… παλιούς.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Χρήστος Ευαγγέλου με 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τον Πήγασο ξεχώρισε ο Μάνος Λεγάκης με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 ασίστ.

Συνολικά οι «μπλε» είχαν 15/50 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 2/12 βολές, 44 ριμπάουντ (11-33), 6 ασίστ, 10 κλεψίματα, 15 λάθη και 2 μπλοκ, με τους «άσπρους» να τελειώνουν το ματς με 12/39 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 6/13 βολές, 43 ριμπάουντ (10-33), 7 ασίστ, 10 κλεψίματα, 14 λάθη και 1 μπλοκ.

Πήγασος (Ρόκκας): Λεγάκης 18, Καρατζής 7, Γιασαφάκης 6 (16 reb), Πάντας 6 (10 reb), Ξυριδάκης 4, Σταυρόπουλος, Ρουσσάκης, Σπανός

Ιχώρ (Μπάστας – Γαλανάκης): Στάμαργας 13, Ευαγγέλου 12, Πετρίδης 6, Νάζος 5, Λεβέντης 5, Πιτσικάλης 4, Σταμάτης, Γαλανάκης

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το πάθος του Ιχώρ στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας, αλλά και στο αντίστοιχο της παράτασης, με τον κόουτς να είναι εκτός γηπέδου κιόλας, αφού νωρίτερα (στο 37’) είχε αποβληθεί για διαμαρτυρία στον διαιτητή και η διαχείριση έγινε από τον Δήμο Γαλανάκη.