08/12/2023
Αμφιδέξιοι 12 13 14 21 - 60 -
Elapuse BC 13 11 5 13 - 42 -

Κάτι διαφορετικό από τους Αμφιδέξιους!

Τεράστια νίκη πήραν χθες το βράδυ στο Basketaki Arena οι Αμφιδέξιοι, καθώς για την ένατη αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Master League επικράτησαν της Ela Puse με 60-42 και ανέβηκαν στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και την Ela Puse να προηγείται με 12-13, χάρη σε 7 πόντους του Μιγιόνη και δύο τρίποντα του Ζορμπά. Ο Στουρνάρας και ο Γεωργόπουλος με 3 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Σαχάς, Γκατζιώρας και Τζωρτζάκης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου 4 πόντους του Τζωρτζάκη, 4 του Γεωργόπουλου και 3 του Γκατζιώρα, οι Αμφιδέξιοι πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 25-24. Ο Κερχουλάς με 6 πόντους και ο Δημητριάδης με 5 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων σε εκείνο το διάστημα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους και με 4 πόντους του Τζαβέλλα, 4 του Γκατζιώρα, 3 του Γεωργόπουλου και τρίποντο του Στουρνάρα, έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 39-29. Λίγα πράγματα επιθετικά για την παρέα του Αναγνώστου στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Παπούλια να ευστοχεί από την περιφέρεια και τον Κερχουλά μέσα από την ρακέτα. Σκορ τρίτης περιόδου 39-29!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Αμφιδέξιοι, αν και είδαν τους Σαχά - Τζαβέλα να τραυματίζονται, είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με δύο τρίποντα του Γκατζιώρα, 6 πόντους του Γεωργόπουλου και 5 του Σαχά, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 60-42. Για την Ela Puse στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Ζορμπάς, Δεσύπρης, Κερχουλάς και Δημητριάδης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/9 βολές, 20/46 δίποντα και 4/29 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/8 βολές, 9/26 δίποντα και 6/40 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 4 μπλοκ.

Betsson MVP των Αμφιδέξιων ο Τζαβέλλας με 8 πόντους, έχοντας 2/2 βολές και 3/5 δίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος της Ela Puse ο Κερχουλάς με 11 πόντους (double-double), έχοντας 3/3 βολές, 4/8 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έκανε 3 λάθη και είχε 4 τάπες.

Αμφιδέξιοι (Στουρνάρας): Τζαβέλλας 8, Στουρνάρας 6 (2), Γεωργόπουλος 16, Γκατζιώρας 17 (2), Σαχάς 7, Τζωρτζάκης 6

Ela Puse (Αναγνώστου): Δημητριάδης 8 (1), Δεσύπρης 3 (1), Βλαντής, Αναγνώστου, Κερχουλάς 11, Ζορμπάς 10 (2), Μιγιόνης 7 (1), Παπούλιας 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το πείσμα του Τζαβέλλα, που με ένα πόδι έβγαλε ουσιαστικά το τελευταίο δεκάλεπτο!