28/06/2021
Most Wanted 21 16 12 20 - 69 -
Gunners 11 20 9 9 - 49 -

Κάτι …καλό ετοιμάζεται στους Most Wanted!

Παίζοντας εξαιρετικά από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο μέρος του αγώνα, οι Most Wanted του πολύ καλού (και) χθες Σάκη Καραμασιώτη, πήραν τη νίκη με 69-49 απέναντι στους Gunners, στην πρεμιέρα του έκτου ομίλου της Development Summer league.
Χώρισαν από νωρίς τα …τσανάκια τους οι Ντάνασης και Καραμασιώτης, με τον πρώτο να είναι ανίκητος κάτω από το καλάθι και τον δεύτερο να δημιουργεί και να εκτελεί από την περιφέρεια, με τους γηπεδούχους να παίρνουν διψήφια διαφορά, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 21-11 μπροστά.
Ένας εκπληκτικός Πάνιας έκανε το …ξεπέταγμα του στη δεύτερη περίοδο, σημειώνοντας τρία από τα πέντε του εύστοχα τρίποντα μέχρι τα μεσα του δεκαλέπτου, με τους Gunners να ισοφαρίζουν, μη μπορώντας όμως να κρατήσουν το καλό τους μομέντουμ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, δεχόμενοι ένα σερί 6-0 από Καραμασιώτη και Κουράκη, βάζοντας μπροστά τους Most με 37-31 για ημίχρονο.
Απόλυτη ισορροπία στο πρώτο μέρος της τρίτης περιόδου, με τον Ρίκο να έχει θετική παρουσία εκμεταλλευόμενος τον όγκο του κάτω από τις ρακέτες και τους Πίκουλη και Κουσάκη απο την άλλη να κλείνουν το δεκάλεπτο σκοράρωντας και ανεβάζοντας τη διαφορά λίγο ακόμη, για το 49-40 ως σκορ δεκαλέπτου.
Ο Κουσάκης συνέχισε να δίνει λύσεις στο σκοράρισμα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με το υπέρ τους 69-49, δουλεύοντας πράγματα στην επίθεση, δοκιμάζοντας παράλληλα νέα πρόσωπα, με τους Gunners από την άλλη να πληρώνουν το ελλιπές χθες ρόστερ που τους στέρησε ανάσες και τη δυνατότητα να δείξουν το πραγματικό τους πρόσωπο.
Hall of Brands Mvp αναδείχθηκε ο Δημήτρης Κουσάκης με 19 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 λάθη. Από πλευράς Gunners ξεχώρισε ο Δημήτρης Ζούρος με 3 πόντους, 12 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.
Συνολικά οι Most είχαν 24/55 διποντα, 6/17 τρίποντα, 3/5 βολές, 51 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 κλεψίματα και 11 λάθη. Συνολικά οι Gunners είχαν 8/41 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 12/22 βολές, 36 ριμπάουντ, μια ασίστ,  κλεψίματα και 7 λάθη.
Most Wanted (Καραμασιώτης): Καραμασιώτης 20 (8 ασ.), Γιαννούλης, Λαγωνικάκος 2, Κουσάκης 19 (14 ριμπ.), Πίκουλης 10 (18 ριμπ.), Ντάνασης 18, Βασιλόπουλος.
Gunners (Παναγόπουλος): Πάνιας 19 (5), Καλογιαννίδης 1, Ζούρος 3 (12), Κωστακιώτης 9, Καραμπέτσος 2, Ρίκος 15 (7).
Τι μας άρεσε: Η τριάδα Καραμασιώτης Κουσάκης Ντάνασης!