05/11/2019
Λεγάμενοι BC 8 17 18 20 - 63 -
West Kings 10 14 16 11 - 51 -

Κατσαρέ, μπορούν και χωρίς εσένα οι Λεγάμενοι!!!

Αν και για ακόμη μια φορά ο γενικός αρχηγός, ο Παντελής ο Κατσαρός απουσίαζε, οι Λεγάμενοι πήραν μεγάλη νίκη με 63-51 επί των West Kings, νίκη που τους ανέβασε στην τέταρτη θέση της Elite League μετά το πέρας της έβδομης αγωνιστικής.

Φτωχό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της συνάντησης από πλευράς θεάματος, με τους West Kings να προηγούνται με 8-10, χάρη σε 5 πόντους του Πεζούλα και δίποντα των Καραγκούνη – Φωτόπουλου. Ο Θρουβάλας με 4 πόντους ήταν αυτός που έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά με 4 πόντους, με τους Σαμαρτζή και Δασκαλόπουλο να προσθέτουν από 2.

Στην δεύτερη περίοδο άλλαξαν οι ρόλοι του αγώνα, με τους Λεγάμενους να βρίσκονται στην μεγαλύτερη διάρκεια μπροστά στο σκορ και με 5 πόντους του Γκανιάτσα, 4 του Σαμαρτζή και τριποντάκι του Στάντζου, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 25-24. Το δίδυμο Παπακωνσταντίνου – Κυρμίζογλου ηγήθηκε της επίθεσης των κίτρινων σε εκείνο το διάστημα με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα, με τον Πεζούλα να συνδράμει άλλους 3.

Στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι Πειραιώτες πάτησαν γκάζι και με 16-5 επιμέρους σκορ, έχτισαν διψήφια διαφορά 12 πόντων, 41-29, 3:30 για τη λήξη της τρίτης περιόδου, έπειτα από 5 πόντους του Στάντζου, 4 του Δασκαλόπουλου και τρίποντο του Βαρβαρούση. Ωστόσο, ομάδα του Μαρφαντά αντέδρασε γρήγορα και με τους Χριστοδούλου (5π), Παπακωνσταντίνου, Σταυρούλη και Γιάννη Τσεμπέρη να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, μείωσε στους 3, 43-40!

Στο τελευταίο κομμάτι του ντέρμπι το συγκρότημα του Χαϊκάλη έβαλε τα μεγάλα σουτ, έβγαλε τις απαραίτητες άμυνες και με τους Σιγάλα (7π), Δασκαλόπουλο (4π), Γκανιάτσα (3π) και Βρεττάκο (3π) να φωνάζουν «παρών», έφτασε δίκαια στην τεράστια νίκη με 63-51, παίρνοντας μάλιστα και ικανοποιητική διαφορά εν όψει δευτέρου γύρου. Οι West Kings, στον αντίποδα, έχασαν πολλές ευκαιρίες να πλησιάσουν τον αντίπαλο, δεν τις εκμεταλλεύτηκαν και έτσι οι 4 πόντοι του Φωτόπουλου, αλλά και οι 3 του Σταυρούλη δεν έφταναν για την ανατροπή!

Στο τέλος του αγώνα οι νικητές είχαν 9/12 βολές, 18/43 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Πήραν 55 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 19 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/18 βολές, 14/41 δίποντα και 4/25 τρίποντα. Μάζεψαν 28 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Mvp των Λεγάμενων ο Γιάννης Δασκαλόπουλος με 10 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές και 4/4 δίποντα, ενώ μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος για τους Βασιλιάδες ο Κυρμίζογλου με 8 πόντους, έχοντας 4/4 βολές και 2/2 δίποντα, ενώ πήρε 5 ριμπάουντ και υπέπεσε σε 3 λάθη.

Λεγάμενοι (Χαϊκάλης): Σιγάλας 8 (1), Στάντζος 8 (2), Βαρβασούσης 5 (1), Σαμαρτζής 8, Βρεττάκος 7 (1), Θρουβάλας 7, Γκανιάτσας 10 (1), Δασκαλόπουλος 10

West Kings (Μαρφαντάς): Παπακωνσταντίνου 8 (2), Τσεμπέρης Γ. 3 (1), Κυρμίζογλου 8, Πεζούλας 8 (1), Τσεμπέρης Β., Χριστοδούλου 5, Καραγκούνης 4, Φωτόπουλος 8, Σταυρούλης 7

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Λεγάμενων στον τομέα των ριμπάουντ (55-28), αλλά και το γεγονός πως και οι 8 που αγωνίστηκαν έβαλαν το λιθαράκι τους για το ροζ φύλλο αγώνα!

Τι δεν μας άρεσε: Το «μπούλινγκ» προς τον Άκη Παπακωνσταντίνου για το χαμένο lay up! Έβαλε 2/5 τρίποντα! Τι άλλο να κάνει;;;