21/02/2024
Pressof BC 21 17 26 20 - 84 -
Lobsters BC 28 20 14 21 - 83 -

Με κατάθεση ψυχής η Pressof!

Βράδυ Τετάρτης στο κλειστό του Κάρβουνου η Pressof υποδείχθηκε τους Lobsters, με τους γηπεδούχους να κλέβουν την νίκη στο τέλος και να επικρατούν με 84-83.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι παίζοντας ελεύθερο μπάσκετ χωρίς κάποια πίεση στην άμυνα. Ευνοημένοι από αυτό βρέθηκαν οι Lobsters που ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι έξω από την γραμμή των 6.75 βρίσκοντας τα μεγάλα σουτ από τον Δόλια. Για τους γηπεδούχους εξαιρετικό ξεκίνημα έκανε ο Κοροπούλης, ο οποίος σημείωσε 11 πόντους με δύο τρίποντα, κρατώντας κοντά την ομάδα του στο σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (21-28).

Στο ίδιο έργο θεατές και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Lobsters να βρίσκονται στην ζώνη του λυκόφωτος και να βομβαρδίζουν το αντίπαλο καλάθι με τρίποντα. Τρομερός Δόλιας σημείωσε άλλους 9 πόντους και με άξιους συμπαραστάτες τους Αποστολάκο και Τρικαλιώτη, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με +10. Οι γηπεδούχοι έψαχναν να βρουν τα πατήματα τους στην άμυνα, παρόλα αυτά ο Παραράς με 7 πόντους κοντά στο καλάθι τους κράτησε στο παιχνίδι, με το σκορ στο 38-48.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Απίστευτος Κοροπούλης βρήκε 12 πόντους με εκτελέσεις από μακριά, δίνοντας το μομέντουμ στην ομάδα του. Στην συνέχεια ακολούθησε ο Vasiliu, όπου και αυτός με σπουδαία καλάθια κατάφερε να βάλει μπροστά την Pressof στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 64-62. Το παιχνίδι είχε πάρει άγριο ρυθμό με το τελευταίο δεκάλεπτο να αναμένεται συναρπαστικό.

Ανεπανάληπτο τέταρτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να βρίσκουν καλάθια μέσα από ωραίες συνεργασίες και να ανεβάζουν την διαφορά στους 8. Άμεση απάντηση για τους ερυθρόλευκους με τον Δόλια να κάνει όργια στο παρκέ και να γυρνάει το παιχνίδι ξανά υπέρ των φιλοξενούμενων. Ένα floater του Τρέντσιου 25 δευτερόλεπτα πριν την λήξη έστειλε την διαφορά στους τέσσερις, με τους Lobsters να κρατάνε την νίκη στα χέρια τους. Οι γηπεδούχοι στην συνέχεια μείωσαν στον πόντο με μεγάλο τρίποντο του Vasiliu, με τους Lobsters στην συνέχεια να αυτοκτονούν κάνοντας λάθος στην επαναφορά και τον Κοροπούλη να κερδίζει φάουλ και ένα ευστοχεί στις δύο κρίσιμες βολές, βάζοντας μπροστά την ομάδα του με 7.3 να απομένουν. Άστοχος στο σουτ της νίκης ο Τρέντσιος, με τους φιλοξενούμενους να γνωρίζουν την ήττα με 84-83.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κοροπούλης με 35 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Τρέντσιος με 19 πόντους, 15 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Pressof BC (Μπαλάσκας): Παπαθανασίου 4, Μπαλάσκας, Τσορτός, Τρατολάτης 5, Νομικός 5, Κοροπούλης 34, Κρασσάς, Vasiliu 19, Καραντζιάς 4, Παραράς 13, Κοντάκος

Lobsters BC (Δόλιας): Γεωργίου 5, Αποστολάκος 10, Δόλιας 34, Τρέντσιος 19, Μπάρλας 6, Δελαλής, Τρικαλιώτης 9

Τι μας άρεσε: Το φινάλε του αγώνα!