02/02/2020
Black Mamba 23 24 16 20 - 83 -
Brazzers 20 19 16 21 - 76 -

Καυτοί Black Mamba έκαψαν τους Brazzers!

Ένα πανέμορφο ματς από πλευράς θεάματος παρακολουθήσαμε στο κλειστό του Κολωνού την Πέμπτη 30 Ιανουαρίου, με τους Black Mamba να επικρατούν των Brazzers με 83-76, στα πλαίσια της Master κατηγορίας.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν αντάξιο της ποιότητας των δύο ομάδων, με το πρώτο ημίχρονο γενικά να είναι από την αρχή μέχρι το τέλος γεμάτο γρήγορο ρυθμό και τρίποντα, πολλά τρίποντα!

Μπολοτάκης και Αμπάζογλου ξεκίνησαν με ρυθμό το ματς, με τον Ν. Βαρθολομαίο να βρίσκει τρίποντο από την περιφέρεια και η συνέχεια να ανήκει στα γκαρντ των δύο ομάδων. Μ. Βαρθολομαίος από Brazzers και ο καυτός Λουκόπουλος από Mamba , έβλεπαν σα βαρέλι τα δύο καλάθια, σκοράροντας ακατάπαυστα, οδηγώντας την πρώτη περίοδο στο τελικό 23-20 υπέρ των παικτών του coach Μπασδάνη.

Ο Μπολοτάκης συνέχισε να σκοράρει με συνέπεια, όντας “άχαστος” από τα 4-5 μέτρα, με τον Ζαφειράκη από την αντίπαλη ομάδα των Brazzers να προσφέρει με την είσοδό του πέντε γρήγορους πόντους και καλή άμυνα. Μαρίτσας και Βαμβακάρης βρήκαν στόχο από το τρίποντο για τους Mamba, με τον ρυθμό να είναι εξαιρετικός, ο Δέδες έδινε τις μάχες του κάτω από τα καλάθια με Αμπάζογλου, με τον Μπολοτάκη να σκοράρει με την κόρνα της λήξης και να οδηγεί την ομάδα των Black Mamba στο 47-39 ημιχρόνου.

Ο Δέδες πήρε το όπλο του στις αρχές του ημιχρόνου και μαζί με τον πραγματικό “killer” Λουκόπουλο, οδηγούσαν την ομάδα των Mamba σε ένα σταθερό συν 8-10, με τον Δαρδαμάνη από την άλλη πλευρά να ανεβάζει ρυθμούς και να αποτελεί σημείο αναφοράς της επίθεσης των Brazzers, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 63-55.

Μπολοτάκης πραγματικά σε μέρα … καριέρας συνέχισε να σκοράρει και να αποτελεί μόνιμη απειλεί από μακρινή και μέση απόσταση, με τις προσπάθειες του Δαρδαμάνη να μη μπορούν να αλλάξουν κάτι στην τελική έκβαση του παιχνιδιού, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι το 83-76 υπέρ των Black Mamba.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θοδωρής Μπολοτάκης με 36 πόντους, 5 ριμπάουντ, ένα κόψιμο και ένα λάθος. Από πλευράς Brazzers ξεχώρισε ο Θανάσης Δαρδαμάνης με 23 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Συνολικά οι Black Mamba είχαν 22/44 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 15/17 βολές, 49 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 10 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 20 λάθη. Συνολικά οι Brazzers είχαν 16/47 δίποντα, 11/38 τρίποντα, 11/22 βολές, 40 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 13 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 13 λάθη.

Black Mamba (Μπασδάνης): Θεοδοσίου 1 (13 ριμπ), Λουκόπουλος 25 (4), Μαρίτσας 5, Μπολοτάκης 36 (5 ριμπ), Κουτετές, Δέδες 12 (20 ριμπ), Βαμβακάρης 4.

Brazzers (Ν. Βαρθολομαίος): Αμπάζογλου 16 (4 ριμπ), Δαρδαμάνης 23 (9 ριμπ), Βαρθολομαίος Ν. 3, Βαρθολομαίος Μ. 14 (4), Κούρογλου 10 (15 ριμπ), Μακρυωνίτης 2, Ζαφειράκης 8.

Τι μας άρεσε: Ο καταιγισμός τριπόντων από τις δύο ομάδες!