24/06/2020
Reload 19 20 19 25 - 83 -
Aguanile 16 15 19 16 - 66 -

Καυτοί Reload, έκαψαν την Aguanile!

Με φοβερή επιθετική απόδοση, οι Reload διέλυσαν τους αντιπάλους τους με 83-66 και πέτυχαν την δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα ματς μετά την επιστροφή στις αγωνιστικές υποχρεώσεις λόγω της πανδημίας. Η Aguanile πάντως το πάλεψε, καθώς στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ήταν στο μείον έξι αλλά κάπου εκεί οι Reload πάτησαν γκάζι και ξέφυγαν.

Δυνατό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες στο ματς, καθώς αμφότερες είχαν καλό ρυθμό και προσπάθησαν να τρέξουν. Προβάδισμα για τους Reload με 10-4 (5′) αλλα η Aguanile ισορρόπησε και το πρώτο δεκάλεπτο τους βρήκε πίσω με 19-16. Πρώτος σκόρερ των Reload ο Ορέστης με έξι πόντους και ο Πανταζής με τέσσερις, για την Aguanile ο Καλαφάτης πέτυχε εφτά.

Στο καλάθι ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, καθώς η Aguanile μέχρι το 15ο λεπτό ήταν πίσω με 27-23, ενώ έφτασαν και να ισοφαρίσουν 27-27 (16′). Από εκείνο το σημείο όμως οι Reload έτρεξαν σερί 12-4 και το πρώτο ημίχρονο έληξε με 39-31 υπέρ τους. Πανταζής και Κοσμίδης Φ. είχαν από έξι πόντους για τους γηπεδούχους, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Καλαφάτης ξεχώρισε με έξι και ο Τζιγκουνάκης με τέσσερις.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες προσπάθησαν, οι μεν να κρατήσουν το προβάδισμα, οι δε να μπουν πάλι στο παιχνίδι. Οι Reload είχαν απάντηση σε κάθε πρόβλημα που τους έβαζαν οι αντίπαλοι τους, ενώ η Aguanile κατάφερε να φτάσει στο -3, 43-40 (26′) και 50-46 (28′). Όμως οι Reload με δύο γκολ-φάουλ του Κοσμίδη Φ. ανέβασαν την διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (29′). Το δεκάλεπτο έληξε τελικά με 58-50 υπέρ των Reload με τον Κοσμίδη Φ. να έχει οχτώ πόντους και τον Σούλτη εφτά, ενώ για τους Βυσσινί ο Τζιγκουνάκης πέτυχε 11 πόντους.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου η Aguanile έκανε μία τελευταία προσπάθεια να πάρει κάτι από το παιχνίδι και στο 33′ έριξαν την διαφορά στους εφτά (62-55). Όμως οι Reload πάτησαν γκάζι και έτρεξαν 14-0 σερί για να ανεβάσουν την διαφορά στο +20 (36′) για να πάρουν μία εύκολη και δίκαιη νίκη στο τέλος με 83-66. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές στην τελευταία περίοδο ο Ορέστης με οχτώ πόντους και ο Σούλτης ακολούθησε με πέντε, ενώ για τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ο Συκαράς με εννέα.

Mvp του αγώνα ο Πανταζής, με γεμάτη στατιστική, καθώς είχε 18 πόντους (9/12 δίποντα, 0/2 βολές), 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη. Ο Συκαράς καλύτερος της Aguanile με 18 πόντους (7/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολή), 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη και 3 ασίστ.

Συνολικά οι Reload είχαν 28/57 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 6/13 βολές, 47 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 13 λάθη και 1 μπλοκ. Για την Aguanile είχαμε 22/55 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 7/9 βολές, 32 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 10 κλεψίματα και 10 λάθη.

Reload (Περιβολάρης): Κοσμίδης Γ. 3 (1), Λουφόπουλος 15 (6ρ), Σούλτης 15 (2τρ 8ρ), Πανταζής 18 (14ρ 5ασ), Ορέστης 18 (4τρ 11ρ), Κοσμίδης Φ. 14 (11ρ), Μπουφούνος.

Aguanile (Γιαγληκάκης): Σιμιτσόπουλος 9, Σαχάς, Καλαφάτης 15 (1), Τζιγκουνάκης 15 (2τρ 5κλ), Τασούλας 5 (1), Συκαράς 18 (1), Γκέγκιος 2 (8ρ), Αργυριάδης 2.

Τι μας άρεσε: Η επιθετική λειτουργία των Reload ήταν υποδειγματική.