07/03/2020
Smokin' Aces 10 13 20 18 - 61 -
Uncle Drew 5 21 16 11 - 53 -

Καυτοί Smokin' Aces και προσωρινή πρωτιά!

Στο ντέρμπι του δεύτερου ομίλου που διεξήχθη στο κλειστό του Περιστερίου Ανδρέας Παπανδρέου, οι Smokin' Aces επικράτησαν δύσκολα των Uncle Drew με 61-53 και πέρασαν προσωρινά στην πρώτη θέση του ομίλου, με αγώνα παραπάνω. Οι Uncle Drew, μετά την ήττα, έχασαν έδαφος για την κούρσα των playoff και την τετράδα.

Καλύτεροι οι Smokin’ Aces στην αρχή του παιχνιδιού, καθώς με δύο τρίποντα προηγήθηκαν 6-3 των Uncle Drew (5′). Χωρίς εύκολο σκορ από τις δύο μεριές το δεκάλεπτο έληξε 10-5 για τους Smoking Aces, που είδαν τους Σαπλαούρα και Νινιό να πετυχαίνουν από τρεις πόντους, ενώ για τους Uncle Drew από δύο είχαν οι Κανδηράκης και Λαζίδης.

Αποφασισμένοι να αλλάξουν εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Uncle Drew, οι οποίοι ισορρόπησαν το ματς και κατάφεραν να περάσουν και μπροστά. Οι Smokin’ Aces δεν είχαν την απαραίτητη ενέργεια για να δυσκολέψουν τους Uncle Drew, οι οποίοι με οχτώ αναπάντητους πόντους σε διάστημα ενός λεπτού προσπέρασαν με 19-23 (17′). Τελικά το ημίχρονο βρήκε μπροστά τους “Κίτρινους” με 23-26. Ο Μαυραγάνης πέτυχε πέντε πόντους για λογαριασμό των γηπεδούχων, ο Κάρμας Γ. καλύτερος των φιλοξενούμενων με 10 πόντους.

Με τρίποντο του Μπονάτσου στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου το σκορ έγινε 23-29 και ξεκίνησε η τρίποντη ραψωδία! Δέκα τρίποντα συνολικά στο δεκάλεπτο, με τους Uncle Drew να πετυχαίνουν τέσσερα και τους Smokin’ Aces έξι, εκ των οποίων τα πέντε ο Μαυραγάνης! Το δεκάλεπτο έληξε 43-42 για τους Smokin’ Aces που ανέκτησαν πάλι το προβάδισμα με καλύτερο παίκτη τον Μαυραγάνη με 15 πόντους! Μπονάτσος και Κάρμας Γ. πέτυχαν από πέντε πόντους για τους Uncle Drew.

Το προβάδισμα άλλαξε χέρια με το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου (43-44), όμως οι Smokin’ Aces ξαναπέρασαν μπροστά και έκτοτε δεν το απώλεσαν πάλι. 10-4 το επιμέρους σκορ στα πρώτα έξι λεπτά για να γίνει το 53-46, διαφορά ασφαλείας για τους Smokin’ Aces καθώς οι Uncle Drew δεν μπόρεσαν να μπουν πάλι στο παιχνίδι. 62-53 το τελικό αποτέλεσμα με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μια μεγάλη νίκη. Καλύτερος των νικητών σε αυτό το διάστημα ο Σταθόπουλος με οχτώ πόντους, ενώ για τους ηττημένους ο Μπονάτσος πέτυχε έξι πόντους και ο Κανδηράκης τρεις.

Πολυτιμότερος του παιχνιδιού ο Μητράκης με 8 πόντους (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές), 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος και 1 μπλοκ. Ο Κάρμας Γ. καλύτερος των ηττημένων με 15 πόντους (2/9 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 2/3 βολές), 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος.

Συνολικά οι Smokin’ Aces είχαν 7/30 δίποντα, 11/31 τρίποντα, 14/17 βολές, 48 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 4 κλεψίματα, 16 λάθη και 3 μπλοκ. Οι Uncle Drew είχαν 9/32 δίποντα, 7/35 τρίποντα, 14/27 βολές, 46 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 13 λάθη.

Smokin’ Aces (Σαπλαούρας): Σταθόπουλος 13 (3τρ 6ρ 3ασ), Νίκαινας 6, Σταματίου 3, Νινιός 3 (1τρ 6ρ 4ασ), Μανίκας 1, Μητράκης 8 (1τρ 9ρ), Σαπλαούρας 5 (1τρ 9ρ), Παπαζήσης, Μαυραγάνης 22 (5τρ 7ρ).

Uncle Drew (Χριστοδουλόπουλος): Χονδρογιάννης, Βλησσίδης, Κοσμάς 6, Χριστοδουλόπουλος (9ρ), Κάρμας Χ. 2, Μπονάτσος 15 (1τρ 8ρ), Λαζίδης 7 (7ρ), Κάρμας Γ. 15 (3τρ 7ρ), Κανδηράκης 5 (1), Μιχίλι 3 (1).

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ.