26/09/2019
Mafia Ballers 4 10 15 10 - 39 -
Άνεμος BC 27 25 31 19 - 102 -

Καυτός Άνεμος σάρωσε τον Κολωνό!

Με το επιβλητικό 39-102, ο Άνεμος έκανε το 2/2 στον 17ο όμιλο του Basketaki Cup, επικρατώντας εύκολα των ανέτοιμων Mafia Ballers στο κλειστό του Κολωνού!

Με το εντυπωσιακό 0-25 ξεκίνησε το ματς ο Άνεμος, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +23, 4-27, με τους Βήττα (10π), Δημητρόπουλο (6π), Γεωργούση (5π) και Καντιώτη (4π) να πετούν φωτιές στα πρώτα λεπτά. Ο Τσελεπής με έμμεσο τρίποντο και ο Αδαμάκης με 1/2 ήταν αυτοί που σκόραραν στο πρώτο δεκάλεπτο για τους γηπεδούχους.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε η ομάδα του Κούμουλου και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 5 πόντους του Γεωργούση, 4 του Βήττα, 4 του Δημητροπούλου και τριποντάκι του Καρατσαρέα, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 38 πόντων, 14-52. Καλύτερα τα πήγαν σε εκείνο το διάστημα οι Mafia Ballers, καθώς οι Τσελεπής (4π), Νασσούλας (3π) και Αδαμάκης (3π) βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι συνέχισαν οι ερυθρόλευκοι και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, φτάνοντας την διαφορά στους 54, 29-83, χάρη σε 8 νέους πόντους του Γεωργούση, 6 του Βήττα, δύο τρίποντα του Δημητροπούλου, ένα του Κωστόπουλου, ενώ από 4 πρόσθεσαν οι Χούσος και Καντιώτης. Για τους κιτρινόμαυρους ο Τσελεπής συνέχιζε να δίνει τις λύσεις στην επίθεση με ακόμη 7 πόντους, ενώ από 3 είχαν οι Γρούντας και Αδαμάκης. Σκορ τρίτης περιόδου 29-83!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο της συνάντησης, με τον Άνεμο να φτάνει εύκολα στη νίκη με 39-102, έπειτα από 6 πόντους του Βήττα, 5 του Μεχίλι και 4 του Γεωργούση. Για τους Mafia Ballers στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Τσελεπής (4π), Οικονομόπουλος, Γρούντας και Αδαμάκης.

Στο τέλος της συνάντησης οι γηπεδούχοι είχαν 10/19 βολές, 10/54 δίποντα και 3/19 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 2 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 6/11 βολές, 36/60 δίποντα και 8/21 τρίποντα. Μάζεψαν 61 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, ενώ έκαναν 19 λάθη και είχαν 6 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Mafia Ballers ο Τσελεπής με 18 πόντους, έχοντας 6/8 βολές, 6/17 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 6 φορές και έκανε 2 λάθη. Mvp για τον Άνεμο ο Δημητρόπουλος με 16 πόντους, έχοντας 5/6 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Mafia Ballers (Γρούντας): Τσελεπής 18, Οικονομόπουλος 2, Δροσόπουλος, Νασσούλας 3 (1), Φρίγκας, Βόγκλης 2, Μπουγιούκας, Γρούντας 5, Αδαμάκης 9 (2)

Άνεμος (Κούμουλος): Κωστόπουλος 5 (1), Χούσος 6, Βήττας 24 (1), Αθανασίου 4, Δημητρόπουλος 16 (2), Μεχίλι 12 (1), Καντιώτης 10, Καρατσαρέας 3 (1), Γεωργούσης 22 (2)

Τι μας άρεσε: Η «ονειρική» ανανέωση του ρόστερ του Ανέμου!