08/02/2024
Gladiators 16 16 17 5 - 54 -
Griffins 14 25 20 18 - 77 -

"Καθάρισαν" με την παραμονή οι Griffins!

Τέταρτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα για τους Griffins στον δεύτερο όμιλο της Master League, καθώς για την 16η αγωνιστική κέρδισαν τους Gladiators με 54-77 στο κλειστό της Ζωφριάς και καθάρισαν την υπόθεση παραμονής, ενώ πλέον έχουν και ελπίδες για τετράδα!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Gladiators, καθώς με 8 πόντους του Πρίτσου και 5 του Τσακίρη, προηγούνταν με 16-8, 2:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Αντέδρασαν στο φινάλε του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι και με 6 πόντους του Βρέλλη, μείωσαν στο καλάθι, 16-14, ενώ νωρίτερα ένα τρίποντο είχαν οι Κοτσόλης και Βιλτανιώτης.

Στη δεύτερη περίοδο οι Βρέλλης και Σπυρόπουλος ήταν ασταμάτητοι και με 8 πόντους έκαστος, αλλά και βοήθειες των Κιαχόπουλου - Βιλτανιώτη, έδωσαν δύο φορές αέρα 10 πόντων στους Griffins, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 32-39. Τους γηπεδούχους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι του Μισιχρόνη, τον οποίο ακολουθήσουν οι Τσακίρης και Βαταλίδης με 5 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Gladiators βρήκαν εκ νέου ρυθμό και με 7 πόντους του Μισιχρόνη, 4 του Τσακίρη και τρίποντα των Πρίτσου - Βαταλίδη, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 47-47, 3:50 για το φινάλε του δεκαλέπτου. Στο υπόλοιπο της περιόδου το συγκρότημα του Χρόνη πάτησε γκάζι και με 7 πόντους του Κοτσόλη, δύο τρίποντα του Σπυρόπουλου και 5 πόντους του Βιλτανιώτη, έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων, 49-59, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι μπλε δεν απειλήθηκαν στιγμή από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Κοτσόλη, Σπυρόπουλο και Βιλτανιώτη, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 54-77. Για τους "Μονομάχους" στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Κόκκινος, Λαδάς και Μισιχρόνης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/14 βολές, 10/42 δίποντα και 9/33 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 8/18 βολές, 24/54 δίποντα και 7/29 τρίποντα. Μάζεψαν 65 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Πολυτιμότερος των Gladiators ο Μισιχρόνης με 16 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές, 6/14 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 5 λάθη. Betsson MVP των Griffins ο Κοτσόλης με 23 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές, 9/13 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 23 ριμπάουντ, έδωσε 7 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Gladiators (Μισιχρόνης): Νάννος, Λαδάς 1, Πρίτσος 11 (3), Κόκκινος 4 (1), Μισιχρόνης 16 (1), Τσακίρης 14 (2), Βαταλίδης 8 (2)

Griffins (Χρόνης): Κοτσόλης 23 (1), Χρόνης, Σπυρόπουλος 20 (2), Βρέλλης 15, Κιαχόπουλος 4 (1), Βιλτανιώτης 13 (3), Καραγιάννης 2, Κελεπούρης

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό double-double του Κοτσόλη με 23 πόντους και άλλα τόσα ριμπάουντ!