12/02/2022
Reddicolo 15 18 11 5 - 49 -
Galacticos 17 13 17 23 - 70 -

Κελεπούρης από άλλον πλανήτη!

Στο Basketaki Arena  για το πρωτάθλημα της Development 2  , οι Galacticos πέτυχαν την έκτη νίκη στη διοργάνωση  , καθώς νίκησαν το Reddicolo με 49-70 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Παναγιώτη Κελεπούρη , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες , κυριάρχησε στους αιθέρες και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 27 πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα  , 0-3 , οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πέρασαν σε θέση οδηγού , 11-5 , για να έρθει η απάντηση των Galacticos , αφού με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 3-8 έκλεισαν τη περίοδο στο συν δύο , 15-17 . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Κελεπούρης  με 9 πόντους , ενώ στη αντίπερα όχθη ο Μαφίδης είχε 6 .

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισε να έχει όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπυ , αφού το Reddicolo επανάκτησε το προβάδισμα στο σκορ , 22-19 , οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία , 25-25 , με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τους γηπεδούχους στο  συν τρία, 33-30  . Πρώτος σκόρερ ήταν ο Κελεπούρης με 8 πόντους , ενώ οι Θειακούλης και Μαφίδης είχαν από 7  .

Στη τρίτη περίοδο το Reddicolo αύξησε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους , 37-33 , οι φιλοξενούμενοι με όπλο τη εξαιρετική τους άμυνα πήραν τα ηνία στο παιχνίδι , 39-42 , ενώ με ένα  επιμέρους σκορ 3-5 έκλεισαν το δεκάλεπτο στο συν τρία  , 44-47 . Ο Κελεπούρης  σε αυτό το διάστημα πέτυχε 6 πόντους , ενώ ο Τούντας είχε 5 .

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι Galacticos μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο  γκάζι , αφού πίεσαν στην άμυνα ,έκλεψαν μπάλες ,  κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους  με τη διαφορά στο τέλος της αναμέτρησης να αγγίζει την ανώτατη τιμή της , αυτής των εικοσιένα πόντων , 49-70  . Ο Βασιλακόπουλος  πέτυχε 8 πόντους , ενώ ο Ράδος είχε 3 .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Κελεπούρης με 27 πόντους , 18 ριμπάουντ και 3 ασίστ  , ενώ για τους ηττημένους ο Κωνσταντίνος Μαφίδης  είχε 13 πόντους , 4 ριμπάουντ ,  1 ασίστ και 1 κλέψιμο   .

Οι Galacticos  είχαν  22/53 δίποντα , 6/21 τρίποντα , 8/13 βολές , 54 ριμπάουντ , 10 ασίστ ,  9 κλεψίματα , 2 κoψίματα  και 11 λάθη , ενώ το Redicolo  είχε 17/51 δίποντα , 3/15 τρίποντα , 8/13 βολές , 44 ριμπάουντ , 5 ασίστ , 7 κλεψίματα , 4 κοψίματα  και 14 λάθη .

Reddicolo(Θειακούλης) : Θειακούλης 12 , Μαφίδης 15 , Ράδος 12 , Τούντας 8 , Αναγνώστου 2 .

Galacticos(Κούπας) : Ψωμάς 2 , Κούπας 7 , Κελεπούρης 27 , Βασίλας 8 , Βασιλακόπουλος 16 , Ξανθόπουλος 6 , Ντόκος 4  .

Τι μας άρεσε : Ο εξαιρετικός Παναγιώτης Κελεπούρης .