07/01/2024
Κλειώ 7 9 18 14 - 48 -
Basket Case 13 11 15 13 - 52 -

Κέρασε νίκη στην γιορτή του ο Καλοκαιρινός!

Απογευματάκι Κυριακής στον Κολωνό, η Basket Case, αν και δεν κατάφερε να καλύψει τη διαφορά του πρώτου αγώνα, πήρε τη ρεβάνς απέναντι στην ΚΛΕΙΩ -kleiw και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τη χρονιά!

Ζεστές ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες από τα 6,75, με τον Σφήκα να σκοράρει για την Κλειώ και τον Λάβδα για την Basket Case και τους δεύτερους να παίρνω προβάδισμα 6-9 μετά την πάροδο των πρώτων 6 αγωνιστικών λεπτών. Τσιώλος και Καραμπέτσας βρήκαν το δρόμο προς τα απέναντι καλάθι για τον λογαριασμό της Κλειούς, ωστόσο ο Καλοκαιρινός με δύο πόντους καθόρισε το τελικό 7-13 για το πρώτο δεκάλεπτο.

Άποντοι παρέμειναν για τα πρώτα τρία λεπτά οι γηπεδούχοι, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Καλοκαιρινός, ο οποίος με τέσσερις πόντους έδωσε μαξιλαράκι ασφαλείας 12 πόντων στην ομάδα του, 7-19. Χόρτης (3π) και Πολυχρονόπουλος (4π) έβγαλαν αντίδραση για την Κλειώ, η οποία μείωσε τους 8 στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου. Σκορ πρώτου μέρους, 16-24.

Αποφασισμένη ξεκίνησε την τρίτη περίοδο η Κλειώ. Με καλάθια από τον Πολυχρονόπουλο, τον Σφήκα και τον Τσιώλο, οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά στους τέσσερις, 23-27, και πέρασαν μπροστά με το τρίποντο του Λυμπερόπουλου, 30-29! Η Basket Case παρέμεινε ψύχραιμη και με δύο τρίποντες βόμβες του Μερτινιάν και τέσσερις πόντους του Καλοκαιρινού παρέμεινε σε θέση οδηγού, 34-39.

Ξεκινώντας το τελευταίο δεκάλεπτο, ο Πολυχρονόπουλος κυριάρχησε στο ζωγραφιστό, πέτυχε δύο goal foul και έβαλε μπροστά με τέσσερις τη Κλειώ, 45-41. Ο Μπογιατζής με πέντε πόντους έδωσε ξανά προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, για να τον ακολουθήσει ο Μερτινιαν με ένα μεγάλο τρίποντο και να δώσει την πέμπτη νίκη στην Basket Case.

Betsson MVP για τη Basket Case αναδείχτηκε ο Γιάννης Καλοκαιρινός ο οποίος πέτυχε 14 πόντους, κατέβασε 2 ριμπαουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκλεψε 1 φορά την μπάλα, ενώ από τη Κλειώ ξεχώρισε ο Σπύρος Πολυχρονόπουλος με 14 πόντους, 1 κλέψιμο και 16 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 12/54 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 12/25 βολές, 56 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 12 κλεψίματα και 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/32 δίποντα, 7/34 τρίποντα, 5/9 βολές, 47 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 14 λάθη.

Κλειώ (Αμπατζής): Αμπατζής, Σφήκας 6, Τσιώλος 4, Χόρτης 6, Λυμπερόπουλος 15, Καραμπέτσας 1, Πασχάλης 2, Πολυχρονόπουλος 14.

Basket Case (Κολιάκος): Κολιάκος Γ. 2, Κολιάκος Ι. 14, Λάβδας 3, Μερτινιάν 12, Μπογιατζής 9, Ψαρράκης, Σαρακινός, Καλοκαιρινός 14.

Τι μας άρεσε: Το γκρανκινιολικό φινάλε!