18/11/2021
Los Lampriniers 11 7 12 6 - 36 -
Pitbulls BC 7 10 7 6 - 30 -

Κέρδισαν και στην κακή τους μέρα οι Los Lampriniers!

Την τρίτη τους νίκη στον 8ο όμιλο της Development2 League πήραν οι Los Lampriniers που επικράτησαν των Pitbulls με 36-30 στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αρκετά νευρικό με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες. Οι Los Lampriniers, ήταν λίγο καλύτεροι και προηγήθηκαν με 11-7, με τον Χρήστο Μπελιβανάκη να σημειώνει 4 πόντους. Για την ομάδα του Σιγάλα, 5 πόντους έβαλε ο Παρασκευάς Γιαννόπουλος.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο με τις ομάδες να συνεχίζουν να σκοράρουν με πολύ μεγάλη δυσκολία. Αυτό αποτυπώνεται και στο πολύ χαμηλό 7-10 που ήταν το σκορ της δεύτερης περιόδου υπέρ των Pitbulls, με τους Πανταζόπουλο και Φεντιούκοβ να σημειώνουν από 4 πόντους. Για τους Lampriniers, 2 έβαλε ο Επαμεινώνδας Σκούρτας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Los Lampriniers ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους. Με μπροστάρη τον Λευτέρη Αποστόλου που έβαλε 5 πόντους και ήταν σημαντικός τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους 12-7 και προηγήθηκαν με 6, 30-24 με το τέλος της τρίτης περιόδου. Για τους τυπικά φιλοξενούμενους, από 2 πόντους σημείωσαν οι Τζαβάρας και Κοντάκος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Los Lampriniers με την ποιότητα και την εμπειρία τους διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμα που είχαν και έφτασαν τελικά στην νίκη με 36-30, με την ψυχραιμία του Παναγιώτη Αντωνόπουλου από την «γραμμή της φιλανθρωπίας». Το τελικό σκορ, αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού αφού οι Los Lampriniers, ήλεγχαν το παιχνίδι στο μεγαλύτερο διάστημά του. Οι Pitbulls, ήταν ανταγωνιστικοί, αλλά πλήρωσαν την αποβολή του Βαλεντίν Φεντιούκοβ, χάνοντας δύναμη μέσα στο «ζωγραφιστό».

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Ανδρέας Γρύλλης με 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παρασκευάς Γιαννόπουλος με 6 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα.

Συνολικά οι νικητές είχαν 15/63 εντός πεδιάς, 3/23 τρίποντα και 3/11 βολές. Πήραν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα, έκαναν 17 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι Pitbulls είχαν 12/53 εντός πεδιάς, 2/16 τρίποντα και 4/15 βολές. Πήραν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα, έκαναν 21 λάθη και 2 τάπες.

Los Lampriniers (Γρύλλης): Σκούρτας 7, Γκαραγκάνης 2, Μπελιβανάκης 7, Θωμόπουλος, Γρύλλης 8, Κοκόλης 3, Βαμβακάς 2, Αποστόλου 5, Βασιλάκης, Αντωνόπουλος 2.

Pitbulls (Σιγάλας): Λαΐος 2, Πανταζόπουλος 6, Φεντιούκοβ 4, Καρασίδης, Βένγκα, Τζαβάρας 6, Κοντάκος 6, Σιγάλας, Γιαννόπουλος 6.

Τι μας άρεσε: Το τρίτο δεκάλεπτο των Los Lampriniers!

Τι δεν μας άρεσε: Η κακή παρουσία που είχε ο Παναγιώτης Αντωνόπουλος, που μας είχε συνηθίσει σε άλλες εμφανίσεις.