10/11/2023
Kill Beer 13 18 19 8 - 58 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 18 18 12 16 - 64 -

Κέρδισαν την μάχη οι Γαλάτες!

Την τέταρτη νίκη στο πρωτάθλημα της Evolution League έκαναν το βράδυ της Παρασκευής στο κλειστό του Σπάρτακου οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες, καθώς επικράτησαν με 58-64  τους Kill Beer σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι.

Καλύτερα ξεκίνησαν το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι, καθώς μπήκαν με σκοπό να ανεβάσουν το ρυθμό από την αρχή και να βρουν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Εξαιρετικός ο Δούστος για τους Γαλάτες με 8 πόντους έδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική μέρα ενώ για τους γηπεδούχους ο Μπογέας σημείωσε 7 πόντους, με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 13-18.

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε το παιχνίδι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Γαλάτες να μην χάνουν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Ζεστός ο Παναγιώτης Μαντάς για τους φιλοξενούμενους σκόραρε 8 πόντους με 2 τρίποντα, δίνοντας προβάδισμα 5 πόντων στην ομάδα στο τέλος του ημιχρόνου με το σκορ να βρίσκεται στο 31-36.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν με πιο πολύ πάθος και όρεξη στο παρκέ για να γυρίσουν το παιχνίδι. Τα δύο μεγάλα τρίποντα του Τσοκαντά (8π) έδωσαν μεγάλη αυτοπεποίθηση στην Kill Beer βάζοντας την και μπροστά στο σκορ λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου 50-48.

Το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού αναμενόταν συναρπαστικός με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι το τέλος. Ένα μεγάλο τρίποντο από τον Παναγιώτη Μαντά από τις 45 μοίρες ήταν αυτό που έδωσε σαφέστατο προβάδισμα στους φιλοξενούμενους για την νίκη 1 λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα. Η Kill Beer δεν είχε άλλη απάντηση στο παιχνίδι και οι Γαλάτες ήταν αυτοί που έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα με 58-64.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Δούστος με 18 πόντους, 13 ριμπάουντ και 1 λάθος. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μπογέας με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

Οι γηπεδούχοι είχαν 11/27 βολές, 10/32 δίποντα και 9/25 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκαναν 7 κλεψίματα και 2 λάθη. Απο την άλλη οι νικητές είχαν 7/17 βολές, 15/41 δίποντα και 9/29 τρίποντα. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκαναν 2 κλεψίματα και 8 λάθη.

Kill Βeer (Μπογέας): Θανάσης 5 (1), Κοτσομύτης, Κουτσιούκης 1, Μπακάλης 11, Μπογέας 22 (4), Σαλονίκας,Τσοκαντάς 19 (4),

Ανυπόταχτοι Γαλάτες(Μαντάς): Mantas, Μαντάς 25 (7), Ανδρικόπουλος Α. 2, Ανδρικόπουλος Τ. 4, Γαλάνης 2, Δούστος 18 (1), Καλλούλη, Λαδάς 13 (1), Παπαδάκος, Τερζής

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο παιχνίδι των δύο ομάδων!