07/10/2021
Most Wanted 12 14 10 17 - 53 -
Tsouvalia 14 6 13 14 - 47 -

Κέρδισαν οι Most Wanted, αποχαιρέτησαν και τα Tsouvalia!

Με την πρώτη τους νίκη αποχαιρέτησαν τον θεσμό του Basketaki Cup οι Most Wanted, καθώς για την τρίτη αγωνιστική του 32ου ομίλου κέρδισαν τα Tsouvalia με 53-47 αφήνοντας και εκείνα εκτός συνέχειας.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τα Tsouvalia να προηγούνται με 12-14, έπειτα από 7 πόντους του Φουρτούνη και 5 του Σωτηρόπουλου. Ο Καραμασιώτης με ένα τριποντάκι και ο Μήτσης με 3/4 βολές έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης, με τους Most Wanted να σφίγγουν την άμυνά τους και με δράστες στην επίθεση τους Καραμασιώτη (4π), Μήτση (3π) και Νικολάου (3π), πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 26-20. Λίγα πράγματα από τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το διάστημα, με τον Φουρτούνη να πετυχαίνει ακόμη 4 πόντους και τον Γεωργίου να προσθέτει 2.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 5 πόντους του Νικολάου, 3 του Καραμασιώτη και 2 του Πίκουλη, οι γηπεδούχοι διατήρησαν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 36-33. Τα Tsouvalia κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στο τρίτο δεκάλεπτο οι Σωτηρόπουλος και Κυριακίδης με 9 και 3 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 36-33!

Ντέρμπι μέχρι το φινάλε παρακολουθήσαμε στα Άνω Λιόσια, με τον Καραμασιώτη να παίρνει από το χεράκι τους Most Wanted και με 13 δικούς του πόντους, οδήγησε την παρέα του στη νίκη με 53-47! Προσπάθησαν τα Tsouvalia να κάνουν την ανατροπή στα τελευταία λεπτά, ωστόσο οι 4 πόντοι του Σωτηρόπουλου, οι 4 του Καλύβα και οι 4 του Φουρτούνη δεν ήταν αρκετοί.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 18/25 βολές, 10/26 δίποντα και 5/31 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 3 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 4 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/19 βολές, 14/48 δίποντα και 3/19 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Κορυφαίος των Most Wanted ο Καραμασιώτης με 23 πόντους, έχοντας 12/13 βολές, 1/3 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος για τα Tsouvalia ο Φουρτούνης με 17 πόντους (double-double), έχοντας 3/9 βολές και 7/16 δίποντα. Πήρε 18 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Most Wanted (Καραμασιώτης): Ελευθεράκης 1, Νικολάου 10 (2), Παπακωνσταντίνου 2, Καραμασιώτης 23 (3), Λαγωνικάκος, Μήτσης 6, Πίκουλης 5, Γιαννούλης 4, Ντάνασης 2

Tsouvalia (Κυριακίδης): Πετράκης, Κυριακίδης 3 (1), Παπαθανασίου, Καλύβας 4 (1), Ανδρικόπουλος 4, Φουρτούνης 17, Σωτηρόπουλος 17 (1), Γεωργίου 2

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες για τη νίκη, παρά το γεγονός πως δεν υπήρχε βαθμολογικό ενδιαφέρον!