30/09/2020
Αμφιδέξιοι 13 9 13 10 - 45 -
Tinderwolves 16 12 13 5 - 46 -

Κέρδισαν στο ντέρμπι οι Tinderwolves!

Οι Tinderwolves, πήραν την δεύτερη νίκη τους στο Basketaki Cup, αφού κέρδισαν στην Ανθούσα με 46-45 τους Αμφιδέξιους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό με τις δύο ομάδες να θέλουν να παίξουν μπάσκετ. Οι Tinderwolves, με τους Μουρελάτο και Καρβέλη να σημειώνουν από 6 πόντους, προηγήθηκαν με 16-13 με το τέλος της περιόδου. Για τους Αμφιδέξιους, ο Γιάννης Στουρνάρας, ξεκίνησε καυτός το ματς, με 2 τρίποντα.

Τίποτα, δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Tinderwolves να κρατούν σχετικά άνετα, μια μικρή διαφορά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 28-22. Μαράτος από την μία με 5 πόντους και Στουρνάρας από την άλλη με 3, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Αμφιδέξιοι προσπάθησαν να πιέσουν την μπάλα, για να οδηγήσουν σε λάθη τους αντιπάλους τους. Ο Φωτόπουλος, πήρε το όπλο του, και με 7 προσωπικούς του πόντους, κράτησε την ομάδα του ζωντανή στην διεκδίκηση της νίκης. Για τους «Λύκους», 4 πόντους έβαλε ο Μαράτος, ενώ 3 πρόσθεσε ο Μουρελάτος. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 41-35.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, είδαμε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι. Οι Αμφιδέξιοι πάλευαν και είχαν την ευκαιρία στο 46-44 να στείλουν το ματς στην παράταση, με τον Γιάννη Στουρνάρα όμως να βάζει ½ βολές σε νεκρό χρόνο. Έτσι, το συγκρότημα του Σουρβατζή, πήρε την δεύτερη νίκη του στον θεσμό του Κυπέλλου.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Βασίλης Μουρελάτος με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Στουρνάρας με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος.

Συνολικά οι Αμφιδέξιοι είχαν 15/50 εντός πεδιάς, 6/20 τρίποντα και 9/20 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα, έκαναν 22 λάθη και 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 18/54 εντός πεδιάς, 5/22 τρίποντα και 5/11 βολές. Πήραν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα, έκαναν 19 λάθη και 2 τάπες.

Αμφιδέξιοι (Σαχάς): Κούδας 4, Καραμάνοφ 1, Μαρκέτος, Στουρνάρας 15, Τζαβέλλας 1, Φωτόπουλος 8, Σαχάς, Κοκκόσης 3, Κλάδης 13.

Tinderwolves (Σουρβατζής): Σωληναραίος 2, Λύρος, Μουρελάτος 13, Μαράτος 12, Κούτσικος, Μανουσάκης, Κούστας, Καρβέλης 13, Βαζούρας 6.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Κουδά, που ευχόμαστε να μην ήταν σοβαρός!