18/11/2023
Salo Nics 12 11 9 11 - 43 -
Golden Steak Evosmos 12 13 7 20 - 52 -

Κέρδισαν την μάχη οι Golden Steak Evosmos!

Ο αγώνας ξεκίνησε με μια σφαιρική ανταλλαγή καλαθιών. Οι Καρακίτσας και Γκόζης των Salo Nics και οι Σποντής και Καφριτσας των Golden Steak Evosmos ανέδειξαν τις ικανότητές τους από τα πρώτα λεπτά. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ένα ισορροπημένο σκορ 12-12, δείχνοντας πως και οι δύο ομάδες είναι αποφασισμένες να διεκδικήσουν τη νίκη.

Καθώς προχωρούμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ανταγωνιστικότητα αναμενόταν να αυξηθεί, και δεν απογοήτευσε. Οι Salo Nics και οι Golden Steak συνέχισαν να ανταλλάσσουν καλάθια, με τους Καρακίτσα και Γκόζης των Salo Nics και τους Σποντής και Καφριτσας των Golden Steak Evosmos να κρατούν τον ρυθμό της ομάδας τους. Το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Golden Steak Evosmos να έχουν ελαφρύ προβάδισμα, κερδίζοντας 23-25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η αγωνία και η αβεβαιότητα κυριαρχούν. Οι δύο ομάδες συνεχίζουν να ανταποκρίνονται στις επιθέσεις και να προσπαθούν να δημιουργήσουν ρευστότητα στο παιχνίδι τους. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώνεται με το σκορ να είναι στο 32-32, αφήνοντας ανοιχτό το παράθυρο για έναν ακόμα πιο δραματικό τελικό.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Golden Steak Evosmos αναδεικνύονται ως η ομάδα που καταφέρνει να επικρατήσει με σκορ 43-52. Οι Σποντής και Καφριτσας εμφανίζονται αποφασιστικοί και αποτελεσματικοί στις επιθέσεις τους, ενώ η άμυνά τους αποδεικνύεται σταθερή. Αντίθετα, οι Salo Nics προσπαθούν να αντισταθούν, αλλά η υπεροχή των Golden Steak Evosmos είναι αδιαμφισβήτητη.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Αστέριου Σποντή ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 31 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Ενώ για τους Salo Nics ο παίχτης κλειδί είναι ο Στέφανος Γκόζης ο οποίος πέτυχε και αυτός Double Double με 11 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Salo Nics: Τσούγκας 2 , Τάσσιος 7 (1) , Στεργιόγλου 2 , Συνδικιώτης , Κεπαπτσόγλου 2 , Καρακίτσας 19 (2) , Γκόζης 11 , Μιχαηλίδης

Golden Steak Evosmos: Παναγιωτούνης 2 , Μπρακόπουλος Γ. , Μπρακόπουλος Κ. , Ψαρριάνης 2 , Καφριτσας 17 (3) , Σποντής 31 (6)