15/06/2022
Valtons 18 19 17 15 - 69 -
Leathal Pistols 20 25 16 13 - 74 -

Κέρδισαν την μάχη οι Pistols!

Μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα στο κλειστό γυμναστήριο της Δέκα οι Pistols κατάφεραν να βάλουν ένα τέλος στο αήττητο σερί των Valtons μετά την νίκη τους με τελικό σκορ 69-74.

Οι Valtons Θα ξεκινήσουν με τον καλύτερο τρόπο το παιχνίδι καθώς θα κερδίσουν το τζάμπολ και με μια πάσα η μπάλα θα φτάσει στον Οικονόμου ο οποίος θα ευστοχήσει σε ένα τρίποντο και έτσι θα ανοίξει το σκορ για την ομάδα του. Οι Pistols όμως έχουν δείξει και στο παρελθόν ότι είναι μια ομάδα που δουλεύει εξαιρετικά υπό πίεση και έτσι θα καταφέρει να ανακάμψει και να βρεθεί μπροστά στο σκορ με το τέλος της περιόδου. Η καλή τους πορεία θα συνεχιστεί και στο δεύτερο δεκάλεπτο καθώς οι φιλοξενούμενοι με τα καλάθια των Κάλλια και Κουκουρέλη θα μπορέσουν να διευρύνουν ακόμα περισσότερο την διαφορά και έτσι να φτάσουν μέχρι και τους 8 πόντους.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου όμως οι Valtons έδειξαν ότι έχουν τις δυνάμεις και τις ικανότητες να κοιτάξουν στα μάτια τον αντίπαλο και να μπορέσει να παίξει στα ίσα , έτσι με τα τρίποντα του Πολύμερου θα μπορέσουν να μειώσουν έστω για λίγο την διαφορά στέλνοντας το ματς στην τέταρτη και πιο καθοριστική περίοδο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Valtons προσπάθησαν ακόμα περισσότερο έχοντας αυτή την φορά και την βοήθεια του Αλεξανδρίδη και του Γιώργου Μπίλιου , όμως αυτές οι προσπάθειες δεν θα είναι αρκετές και έτσι οι εξαιρετικοί Pistols θα φύγουν με αυτή την πολύ σημαντική νίκη με τελικό σκορ 69-74.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιώργος Καραγκιαούρης ο οποίος πέτυχε ένα φοβερό double double με 12 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Valtons άξιος αναφοράς είναι ο Αλέξανδρος Πολυμέρου ο οποίος έβαλε 14 πόντους και μάζεψε 3 ριμπάουντ.

Valtons: Γκρεκίδης , Μάλτος 6 , Αλεξανδρίδης 14 , Οικονόμου 7 (1) , Πολυμέρου 14 (4) , Κανόπουλος 8 , Μπίλιος Γ. 14 (2) , Μπίλιος Δ. 2 , Δημάκος 4

Pistols: Αλβανός 2 , Ρωσσίδης 2 , Κάλλιας 16 , Κουκουρέλης 16 (2) , Δαμουλάκης , Πρωτογερόπουλος 8 , Αγτζίδης 18 (2) , Καραγιαούρης 12