10/05/2022
Top Guns 14 17 14 18 - 63 -
Sun City Spurs 16 10 11 10 - 47 -

Κέρδισαν τους πρωτοπόρους οι Top Guns!

Το απόγευμα της Κυριακής 8 Μαΐου στο Basketaki Arena, οι Top Guns είχαν περισσότερη όρεξη και λύσεις απέναντι στους ελλειπείς Sun City Spurs, τους έσπασαν το αήττητο με 63 – 47 και κλείσανε με θετικό τρόπο την Regular season.

Οι δύο ομάδες κατέβηκαν με μία πεντάδα στον αγωνιστικό χώρο , με το πρώτο δεκάλεπτο να έχει από έναν πρωταγωνιστή για την καθεμία. Ο Μαρούδας ήταν το πρώτο βιολί για τους γηπεδούχους με 8 πόντους, ενώ για τους Spurs ο καυτός Μιχαλόπουλος με τέσσερις τρίποντες βόμβες για το 14 – 16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μιχαλόπουλος προσπαθούσε μόνος να κρατήσει την επίθεση των Σπερς με δύο τρίποντα και 8 πόντους συνολικά, αλλά οι Top Guns με πλουραρισμό στην επίθεση και τους Μαρούδα με 6, Λιαργκόβα- Μαυρογιάννη με 4 πόντους να ξεχωρίζουν, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 31 – 26.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και με Μαυρογιάννη και Μαρούδα να πετυχαίνουν από 5 πόντους έκαστος, εκτόξευσαν την διαφορά στους 17 (45 – 28). Οι φιλοξενούμενοι ανέκαμψαν στο τελευταίο δίλεπτο και με τον Μπόζα να οδηγεί την επίθεση με 7 πόντους, πλησίασαν 45 – 37.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, τα Σπιρούνια προσπαθούσαν να γυρίσουν τούμπα το ματς, με τον Μπόζα να βάζει ένα τρίποντο και τέσσερις ακόμα παίκτες να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, αλλά οι Ιπτάμενοι με Πολυζογόπουλο- Λιαργκόβα να βγαίνουν μπροστά με 6 πόντους έκαστος, πήραν την νίκη με 63 – 47.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Νίκος Πολυζογόπουλος με 14 πόντους, 19 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Διονύσης Μιχαλόπουλος με 26 πόντους, 12 ριμπάουντ , 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Top Guns είχαν 28 / 52 δίποντα, 1 / 21 τρίποντα, 4/9 βολές, κατέβασαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Οι Spurs είχαν 10 / 41 δίποντα, 8 / 21 τρίποντα, 3 / 10 βολές, κατέβασαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Top Guns (Γιαννόπουλος): Γιαννόπουλος 2(6 ασίστ), Λιαργκόβας 12, Μαρούδας 20(12ρ.), Μαυρογιάννης 15(16ρ.), Πολυζογόπουλος 14(19ρ.).

Sun City Spurs(Μιχαλόπουλος): Αργυρόπουλος 2(7ρ.), Γιουλούντας 6, Μιχαλόπουλος 26(12ρ.), Μπόζας 12, Σαπουντζής 1(9ρ.).