29/06/2021
Evosmos City Nets 14 18 16 12 - 60 -
Άξονας BC 22 29 22 17 - 90 -

Κέρδισε εύκολα το ντέρμπι ο Άξονας!

Το παιχνίδι είχε πολύ γρήγορο ρυθμό από την πρώτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση να τρέξουν στον αιφνιδιασμό για να πετύχουν εύκολα καλάθια. Ο άξονας ξεκίνησε πολύ δυνατά και με τον Κωστακίδη έκανε ένα σερί 6-0 στα πρώτα δύο λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και με τον Στράντζαλη να πετυχαίνει τους πέντε τελευταίους πόντους της ομάδας του μείωσε στο 14-22.

Στη δεύτερη περίοδο ο Άξονας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ευστοχώντας σε 5 τρίποντα ανέβασε την διαφορά στους 19 πόντους. Οι παίκτες του Evosmos City Nets προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ με τα μεγάλα καλάθια των Στράντζαλη, Δημήτρη Αμπατζή και Αγατσιώτη. Για τους φιλοξενούμενους ο Τραχανέλης ήταν σε εξαιρετική φόρμα πετυχαίνοντας εννέα πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο βελτιώθηκαν οι άμυνες για τις δύο ομάδες με αποτέλεσμα να μην πετύχουν πολλούς πόντους. Ο Βουνάκης βγήκε μπροστά για τους φιλοξενούμενους πετυχαίνοντας οχτώ πόντους και είχε σημαντική βοήθεια από τον Ερμείδη που είχε εφτά σε αυτή την περίοδο. Για την ομάδα του Evosmos City Nets ο Στράντζαλης και ο Δημήτρης Αμπατζής πέτυχαν πέντε πόντους και με την βοήθεια του Αγατσιώτη (τέσσερις πόντους) προσπαθούσαν να κρατήσουν κοντά την ομάδα τους στο σκορ.

Η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα για τις δύο ομάδες. Ο Άξονας συνέχισε με τον Ερμείδη και τον Κωστακίδη να ανεβάζει τη διαφορά παρά τις προσπάθειες του Αγατσιώτη. Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 60-90.

Evosmos City Nets: Δημητρίου 2 (2κλ.), Στράντζαλης 15 (2τρ., 8ρ.), Τάσος Αμπατζής 7 (1τρ., 2κλ.), Αγατσιώτης 15 (1τρ., 6ρ.), Δημήτρης Κωδωνάς 2 (2κλ.), Δημήτρης Αμπατζής 12 (2τρ.), Γιώργος Κωδωνάς 5, Τζαμαλής 0, Σταυρίδης 0

Άξονας BC: Βουνάκης 17 (2τρ., 14ρ., 7ασ., 4κλ., 5μπ.), Ερμείδης 19 (3τρ., 6ρ., 5ασ.), Σαρόγλου 4, Κωστακίδης 30 (9ρ., 5ασ., 5κλ.), Κυπριανίδης 5 (4ασ., 2κλ.), Τσαντάκης 0 (7ρ.), Γκάτζιος 3 (1τρ.), Μαργώνης 0, Τραχανέλης 12 (4τρ.), Ιακωβίδης 0

Τι μας άρεσε: Ο Άξονας έπαιξε πολύ θεαματικό μπάσκετ σε όλη την διάρκεια του αγώνα, έπαιξε πιεστική άμυνα κλέβοντας πολλές μπάλες και έβγαινε υποδειγματικά στον αιφνιδιασμό.