23/12/2019
Office Ηρακλείου 10 17 16 6 - 49 -
Athens Pistols 11 13 8 7 - 39 -

Κέρδισε και ο Office!!

Άργησε, αλλά βρήκε τον τρόπο να φτάσει στην πρώτη του νίκη στον πρώτο όμιλο της Master League ο Office Ηρακλείου, αφού με υπομονή, ψυχραιμία και καλή άμυνα απέναντι στους Athens Pistols, κράτησε το προβάδισμα που πήρε από τη δεύτερη περίοδο και άφησε τα «πιστόλια» στο 3-3 και στην… εσωστρέφεια του εσωτερικού εκνευρισμού τους.

Το ματς ξεκίνησε με τρίποντο του Πατρώνη για τους Pistols, αλλά οι Ηρακλειώτες έδειξαν ότι ήθελαν να κάνουν τη δική τους αρχή στα νικηφόρα αποτελέσματα και οι Γιάννης Λαμπρόπουλος, Μαστρογιάννης, Τζίκας, Καλογεράκης έκαναν την ανατροπή (9-5 στο 8’), για να το ξαναγυρίσουν οι φιλοξενούμενοι στο τέλος του δεκαλέπτου, με τους Μπαλωμένο, Βρυώνη, Σάρρα και Σαμουήλ (10-11).

Από τη δεύτερη περίοδο οι «μπλε» ανέβασαν απόδοση σε άμυνα και επίθεση και οι Δημήτρης Λαμπρόπουλος, Τσιολάκης, Παπαδόπουλος, Γεωργόπουλος, Καλογεράκης με εύστοχα σουτ έδωσαν στην ομάδα τους το πάνω χέρι μέχρι το ημίχρονο (27-24),βλέποντας από την άλλη τους «μαύρους» να απαντούν μεν με Μπαλωμένο, Σάρρα, Πατρώνη, αλλά να βγάζουν έναν εκνευρισμό, μεταξύ τους και απέναντι στους διαιτητές, επηρεάζοντάς τους στο παρκέ.

Η επιθετική λειτουργία των Pistols «χάλασε» στο τρίτο δεκάλεπτο και ο εκνευρισμός τούς έκανε να χάσουν και τη συγκέντρωσή τους στο στόχο, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι σοβαροί γηπεδούχοι, που με τους Τζίκα, Στεργιώτη, Τσιολάκη, Μαστρογιάννη, Δημήτρη και Γιάννη Λαμπρόπουλο έφτιαξαν διαφορά 11 πόντων μέχρι το 30 ο λεπτό (43-32).

Στο πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου ο Office έφτασε την απόσταση στους 15 πόντους με καλάθια από Τσιολάκη, Καλογεράκη, Τζίκα (49-34 στο 36’) και παρότι τα «πιστόλια» έβγαλαν αντίδραση στο τελευταίο τετράλεπτο με τους Βρυώνη, Σαμουήλ, δεν μπόρεσαν να ξαναμπούν στο ματς και το 49-39 έδωσε την πρώτη «χαρά» στην ομάδα του Ηρακλείου και έβαλε σε σκέψεις τον Βασίλη Μπαλωμένο.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Αντώνης Στεργιώτης με 4 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ από τους Πίστολς ξεχώρισε ο Παναγιώτης Τριανταφύλλου με 2 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 μπλοκ.

Συνολικά οι «μπλε» είχαν 13/38 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 11/22 βολές, 46 ριμπάουντ (10-36), 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, 17 λάθη και 1 μπλοκ, με τους «μαύρους» να τελειώνουν το ματς με 13/47 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 4/11 βολές, 34 ριμπάουντ (8-26), 7 ασίστ, 9 κλεψίματα και 2 μπλοκ.

Office Ηρακλείου (Γ. Λαμπρόπουλος):Τζίκας 8, Μαστρογιάννης 8, Τσιολάκης 7, Δ. Λαμπρόπουλος 6, Παπαδόπουλος 5, Καλογεράκης 4, Στεργιώτης 4, Γ. Λαμπρόπουλος 4, Γεωργόπουλος 3, Ταταμίδης

Athens Pistols (Μπαλωμένος): Σάρρας 8, Βρώνης 8, Πατρώνης 6, Σαμουήλ 5, Μπαλωμένος 5, Χριστιανόπουλος 3, Τριανταφύλλου 2, Καρνάβας 2, Μανώλης

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η συγκέντρωση των «μπλε» και η θέλησή τους να φτάσουν σε ένα επιτυχημένο αποτέλεσμα, πριν κλείσει το 2019.