10/02/2024
Mandra Heat 13 4 18 19 - 54 -
Roscovites 7 11 16 13 - 47 -

Κέρδισε και τις απουσιες η Mandra Heat!

Το πρώτο δεκάλεπτο κυλούσε σε χαμηλό τέμπο, με την πιο έμπειρη Mandra να είναι και πιο εύστοχη, κρατώντας το προβάδισμα με 13 – 7. Σιώκης και Κύτρος με 4 πόντους ήταν οι πιο παραγωγικοί, με τον Διολέτη να προσφέρει ένα τρίποντο, ενώ για τους Roscovites ξεχώρισε ο Βήχος με 3 πόντους.

Άλλαξαν οι ρόλοι στη δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να στέκονται καλύτερα μέσα στις τέσσερις γραμμές και με πρώτο βιολί τον Λιώλη με 4 πόντους και τον Τζώτζη να σκοράρει μία φορά από τα 6.75, να παίρνουν το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου 17 – 18. Στη φτωχή συγκομιδή των Κόκκινων, Σιώκης και Κύτρος πέτυχαν από 2 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ομάδες βρήκαν ρυθμό, σκόραραν πλέον πολύ εύκολα, με την Mandra να παίρνει αυτή προβάδισμα με έναν πόντο. Ο Τσιλιώνης έκανε όργια στο πεντάλεπτο με 11 πόντους και ο Κύτρος έδινε πολύτιμες βοήθειες με 6, ανεβάζοντας τη διαφορά, όμως οι Roscovites με τον Βήχο να παίρνει την κατάσταση πάνω του με 10 πόντους αντέδρασαν και πλησίασαν σε 35 – 34.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μάνδρα μπήκε με σκοπό να τελειώσει την υπόθεση νίκη και με τον Κύπρο να παίρνει την μπαγκέτα με 6 πόντους και τους Σιώκη – Διολέτη να προσφέρουν από 4, έστειλε τη διαφορά ακόμα και σε διψήφιο αριθμό. Οι μαχητικοί Roscovites δεν έπαψαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να παλεύουν και με κορυφαίο τον Βήχο με 8 πόντους, πλησίασαν αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν την ολική ανατροπή, με το τελικό 54-47 να γράφεται στον φωτεινό πίνακα.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Αλέξης Κύτρος με 20 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γεώργιος Βήχος με 23 πόντους και 23 ριμπάουντ.

Η Μάνδρα είχε 18 / 51 δίποντα, 12 / 21 τρίποντα, 2 / 19 βολές, κατέβασε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 6 λάθη.

Οι Roscovites είχαν 14 / 42 δίποντα, 3 / 25 τρίποντα, 10 / 20 βολές, κατέβασαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη.

Mandra Heat(Τσιλιώνης): Διολέτης 7, Δρακόπουλος 3, Κύτρος 20(10ρ.), Σιδέρης (8 ρ.), Σιώκης 10(11ρ.), Τσιάβος, Τσιλιώνης 14.

Roscovites(Βήχος): Βήχος 23(23ρ.), Γκούμας 2, Ζκερης 2, Κασσαμπιάν 4, Λιώλης 8(10ρ.), Τζώτζη 8(9ρ.).

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων.