09/01/2024
Hood BC 18 19 24 23 - 84 -
Kourkoutes BC 22 18 18 13 - 71 -

Κέρδισε στο 5x5 η Hood!

Στο ντέρμπι των απουσιών, η πεντάδα της Hood κέρδισε την πεντάδα που κατέβασαν οι Kourkoutes με 84-71, επιστρέφοντας έτσι στις νίκες στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Master League!

Εξαιρετική εκκίνηση έκαναν στο παιχνίδι οι Kourkoutes, καθώς με 10 πόντους του Βεϊσάκη, 5 του Λαδιά, 4 του Νακόπουλου και τρίποντο του Καρούμπαλη, προηγήθηκαν με 0-13 στα πρώτα τρία λεπτά. Αντέδρασαν στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι και 13 πόντους του Κουκουλά και τρίποντο του Σαρρή, μείωσαν στους 4, 18-22!

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με 8 πόντους του Λαδιά, 4 του Βεϊσάκη και 4 του Τσάκωνα, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 37-40. Την Hood κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Σαρρή, ενώ τον ακολούθησαν οι Στεφόπουλος, Κουκουλάς και Milicevic με 4 πόντους ο καθένας.

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με ακόμη 12 πόντους του ασταμάτητου Κουκουλά, 5 του Στεφόπουλου, 4 του Milicevic και τρίποντο του Σαρρή, το συγκρότημα του Πατσάκα προσπέρασε με 61-58. Το δίδυμο Βεϊσάκη - Τσάκωνα τραβούσε το κουπί στην επίθεση για τους Kourkoutes στο τρίτο δεκάλεπτο με 7 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 61-58!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Kourkoutes έμειναν με 4 παίχτες λόγω τραυματισμού του Νακόπουλου και έτσι οι "Χουντιανοί" με δράστες στην επίθεση τους Σαρρή, Milicevic, Κουκουλά και Στεφόπουλο, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 84-71. Για τους Kourkoutes στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Λαδιάς, Τσάκωνας και Καρούμπαλης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/10 βολές, 22/37 δίποντα και 11/36 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 22 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/13 βολές, 24/50 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 4 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson MVP της Hood ο Κουκουλάς με 32 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 5/6 δίποντα και 6/13 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος για τους Kourkoutes ο Βεϊσάκης με 24 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 6/13 δίποντα και 4/5 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Hood (Πατσάκας): Πρωτόγερος, Κουκουλάς 32 (6), Milicevic 14, Λαύκας 8, Σαρρής 17 (5), Στεφόπουλος 13

Kourkoutes (Βεϊσάκης): Καρούμπαλης 7 (1), Βεϊσάκης 24 (4), Λαδιάς 17 (1), Τσάκωνας 15, Νακόπουλος 8

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες πάρα τις απουσίες τους!