10/11/2022
Athens Crips 7 17 5 9 - 38 -
Black Mamba 16 20 13 26 - 75 -

Κερδίζει και με την άμυνα το Black Mamba!

Τρία στα τρία για το Black Mamba στον δεύτερο όμιλο της Master League, καθώς για την τρίτη αγωνιστική κέρδισε εύκολα τους Athens Crips με 38-75 στο Περιστέρι και πάει αλώβητο στο ντέρμπι κορυφής απέναντι στους  Gangsters!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησε το Black Mamba στο παιχνίδι, καθώς με 5 πόντους του Ρεπάνη, 4 του Μπολοτάκη και 3 του Χιμντάν, προηγήθηκε με 5-16. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 7-16, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Σμυρλής με το δεύτερο προσωπικό του καλάθι, ενώ νωρίτερα ένα δίποντο είχε ο Παπαδόπουλος.

Με 7 πόντους του Κουρκουλή και τους Μαρακάκη - Μαρκαντώνη να συνδράμουν από 4 πόντους ο καθένας, οι Athens Crips πλησίασαν στα μισά της δεύτερης περιόδου στους 4, 17-21. Στο υπόλοιπο, όμως, του πρώτου μέρους ο Μονέος πήρε μπρος και με 12 δικούς του πόντους, έστειλε τους φιλοξενούμενους στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 24-36!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Παντελή Μπασδάνη έσφιξε την άμυνά του και με 6 πόντους του Δέδε και 4 του Μπολοτάκη, ξέφυγε στους 20, 29-49. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Μαρακάκη και Μαρκαντώνη να σκοράρουν από 2 πόντους στο τελευταίο λεπτό της περιόδου. Σκορ τρίτης περιόδου 29-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Μονέος ήταν ασταμάτητος και με 13 δικούς του πόντους, οδήγησε το Black Mamba στην άνετη επικράτηση με 38-75! Για τους Athens Crips στα τελευταία λεπτά βρήκαν στόχο οι Σμυρλής και Κουρκούλης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/21 βολές, 17/61 δίποντα και 0/15 τρίποντα. Πήραν 54 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 12 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 26/42 βολές, 17/38 δίποντα και 5/22 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Athens Crips ο Μαρκαντώνης με 6 πόντους, έχοντας 3/7 δίποντα και 0/3 τρίποντα, ενώ μάζεψε 12 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp του Black Mamba ο Μονέος με 25 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 3/6 δίποντα και 5/9 τρίποντα. Πήρε 1 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ γειά το έκανε 1 λαθάκι.

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Μαρκαντώνης 6, Παπαδόπουλος 2, Κυρανάκης, Λόντος, Μαρακάκης 7, Σμυρλής 11, Γιγουρτακης, Κουρκουλής 12

Black Mamba (Μπασδάνης Π.): Μονέος 25 (5), Χιμντάν 9, Μουσούλης 6, Καριώτης 10, Δέδες 6, Μπασδάνης Β., Μπολοτάκης 8, Ρεπάνης 7, Φώτογλου

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία του Μονέου!