21/04/2023
Flying Circus 13 18 21 14 - 66 -
Campeon Εθνικός Star 14 7 15 20 - 56 -

Κερδίζει και χωρίς Λαγκάδα το Flying Circus!

Αν και είχε για ακόμη μια αγωνιστική να αντιμετωπίσει την τεράστια απουσία του Λαγκάδα, το Flying Circus κέρδισε με τον Campeon Εθνικό Star με 66-56 για την 26η και τελευταία αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League!

Ελαφρώς καλύτερος ήταν ο Campeon Εθνικός Star στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 5 πόντους του Σέργη, 4 του Βαλμά και έμμεσο τρίποντο του Τόλια, προηγήθηκε με 13-14. Ο Κάκιας με 6 πόντους, ο Δροσόπουλος με 4 και ο Αλεξάκης με ένα τρίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο το Flying Circus έσφιξε την άμυνά του και με 10 πόντους του Αλεξάκη και 8 του Κάκια, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 10 πόντων, 31-21. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Βαλμάς, Σέργης και Φλάσκος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το "Τσίρκο" είχε τον έλεγχο του αγώνα και ακόμη 7 πόντους του Αλεξάκη, δύο τρίποντα του Σωτηρόπουλου και 4 πόντους του Δροσόπουλου, ξέφυγε στους 16, 52-36! Δεν μπόρεσε η παρέα του Σιαπάνη να πλησιάσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 6 πόντους του Τόλια και τους 3 του Βαλμά. Σκορ τρίτης περιόδου 52-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Basketaki Arena και έτσι το Flying Circus έφτασε εύκολα στη νίκη με 66-56, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Πιπιλή, Κάκια και Ασημακόπουλου. Για τον Campeon Εθνικό Star στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Σέργης, Φλάσκος, Λάππας, Βαλμάς και Τόλιας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/8 βολές, 23/47 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/14 βολές, 19/61 δίποντα και 5/17 τρίποντα. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp του Flying Circus ο Κάκιας με 20 πόντους, έχοντας 2/2 βολές και 9/12 δίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος του Campeon Εθνικού Star ο Σέργης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 0/1 βολή, 4/12 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Flying Circus (Πιπιλής): Αλεξάκης 20 (2), Ασημακόπουλος 4, Δροσόπουλος 10, Κάκιας 20, Πιπιλής 6, Σωτηρόπουλος 6 (2)

Campeon Εθνικός Star (Σιαπάνης): Βαλμάς 11, Λάππας 6 (1), Σέργης 14 (2), Σιαπάνης 6, Τόλιας 11, Φλάσκος 8 (2)

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!