01/04/2023
Flying Circus 12 15 7 21 - 55 -
Kasonic Beers 10 15 28 24 - 77 -

Κερδίζουν και ελπίζουν οι "Μπύρες"!

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τους Kasonic Beers στον δεύτερο όμιλο της Development League, καθώς για την 24η αγωνιστική κέρδισαν εύκολα το Flying Circus με 55-77, με την περιφέρειά τους να σταματάει στα 16 τρίποντα και παραμένουν ζωντανοί στο κυνήγι της ανόδου!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και το Flying Circus να προηγείται με 12-10, χάρη σε 5 πόντους του Αλεξάκη, 4 του Κάκια και τρίποντο του Λαγκάδα. Ο Χατζημιχαήλ με 5 πόντους και ο Προσηλιακός με ένα τρίποντο τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Με 8 πόντους του Σωτηρόπουλου και 7 του Πιπιλή, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +8, 22-14, 3:30 για την ανάπαυλα. Πρόλαβαν να αντιδράσουν οι Kasonic Beers και με προσωπικό show του Γιώργου Ζυγούρη με 12 πόντους, πλησίασαν στο καλάθι, 27-25!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Μπύρες" συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και τέσσερα τρίποντα του Προσηλιακού και δύο του Γιώργου Ζυγούρη, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 19 πόντων, 34-53! Δεν μπόρεσε το Flying Circus να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους του Δροσόπουλου και το καλάθι του Αλεξάκη. Σκορ τρίτης περιόδου 34-53!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Αγίου Νικολάου και έτσι οι Kasonic Beers έφτασαν εύκολα στη νίκη με 55-77, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Χατζημιχαήλ, Προσηλιακού, Παναγιώτη Ασημακόπουλου και Βαγγέλη Ζυγούρη. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κάκιας, Στέλιος Ασημακόπουλος, Σωτηρόπουλος, Δροσόπουλος και Πιπιλής.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/10 βολές, 15/33 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 3/11 βολές, 13/37 δίποντα και 16/39 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος του Flying Circus ο Σωτηρόπουλος με 10 πόντους, έχοντας 2/3 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Kasonic Beers ο Προσηλιακός με 24 πόντους, έχοντας 0/1 δίποντο και 8/14 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι

Flying Circus (Πιπιλής): Δροσόπουλος 7, Αλεξάκης 7, Σωτηροπούλος 10 (2), Ασημακόπουλος Σ. 4, Πιπιλής 12 (3), Κάκιας 12, Λαγκάδας 3 (1)

Kasonic Beers (Ζυγούρης Β.): Προσηλιακός 24 (8), Γκόνης, Ζυγούρης Γ. 19 (4), Ασημακόπουλος Π. 11 (2), Ζυγούρης Β. 5 (1), Ζυγούρης Μ. 2, Καρακωνσταντής 1, Κόκκαλης 2, Χατζημιχαήλ 13 (1)

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των Kasonic Beers από την περιφέρεια!