17/12/2023
Το Τρίτο Φύλο 6 10 11 7 - 34 -
Porto Raftors 2 5 15 20 - 42 -

Κερδίζουν και στην κακή τους μέρα οι Porto Raftors!

Κυριακή βράδυ στο κλειστό της αρένα του Seven, για το πρωτάθλημα της Development2 League, oι Porto Raftors αν και πραγματοποίησαν το χειρότερο φετινό τους παιχνίδι, κατάφεραν να νικήσουν το Τρίτο Φύλο με σκορ 34-42!

Το πρώτο δεκάλεπτο αποτέλεσε ένα από τα πιο άσχημα παραγωγικά, καθώς τελειώσε με το φτωχό 6-2! Στη συνέχεια  οι γηπεδούχοι μπήκαν αγριεμένοι στο παρκέ του Seven, κράτησαν εκ νέου τον αντίπαλο σε ρηχά νερά και με  τον Κουτσωνά(5π) να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 16-7. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν εξαιρετικά άστοχοι και είχαν ως σκόρερ τους Γιάννη, Μπαντουβάκη και Νικολάου με 2 πόντους έκαστος!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το Τρίτο Φύλο εκμεταλλευόμενο την κακή αγωνιστική εικόνα των Σιαχάμη και Σουγιουλτζή, αλλά και την εν αντιθέσει θαυμάσια των Καστρινιού, Μήτσιου και Κουτσωνά, έκλεισαν την προτελευταία στροφή  έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων με σκορ 27–22.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξύπνησαν από το αγωνιστικό λήθαργο, πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ μετά από 35 λεπτά αγώνα και με τον Σιαχάμη Σιά να παίρνουν το όπλο του πήραν  την νίκη με σκορ 34-42!

Betsson MVP ο Γιάννη Σιαχάμης με 9 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κοψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Νίκος Καστρίνιος είχε 11 πόντους, 13 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο!

Οι νικητές είχαν 9/27 δίποντα, 5/35 τρίποντα, 9/24 βολές, 50 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 16 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 10/32 δίποντα, 3/30 τρίποντα, 5/9 βολές, 43 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 11 λάθη.

Το Τρίτο Φύλο(Καστρίνιος): Γεωργάκης, Δεληγιάννης 3, Καστρίνιος 11, Κουτσωνάς 7, Μήτσιου 6, Πανάγος 5, Τσανικίδης 2, Μπρόκος.

Porto Raftors(Σιαχάμης): Ανδρούτσος 8, Γιάννης 2, Καλδέλης 2, Μπαντουβάκης 6, Νικολάου 10, Σαβίτσκι 2, Σιαχάμης 9 Σουγιουλτζής 3.

Τι μας άρεσε : Το γεγονός ότι ακόμα και στην άσχημη τους μέρα, οι Porto Raftors κατάφεραν να πάρουν το παιχνίδι!