01/11/2023
New York Fix 12 10 14 7 - 43 -
Gangsters 9 15 17 14 - 55 -

Κερδίζουν και στην κακή τους μέρα οι Gangsters!

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί τους έδωσαν οι Gangsters, οι οποίοι το βράδυ της Τετάρτης 1 Νοεμβρίου ξεπέρασαν το εμπόδιο των New York Fix με 43-55. Οι φιλοξενούμενοι δεν έπιασαν τα αγωνιστικά στάνταρ που μας έχουν συνηθίσει, αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο παρουσίασαν καλύτερο πρόσωπο από τους αντιπάλους τους και έτσι ήρθε η 4η νίκη (4-0). Οι New York Fix, από τη μεριά τους, γνώρισαν τη 2η ήττα τους και έπεσαν πλέον στο 1-2.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να καταφέρει να ξεφύγει. Ο Πλατανίτης έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 9-7, ενώ το τρίποντο του Καλπακίδη στην συνέχεια έγραψε το 12-7. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το καλάθι του Γραφιαδέλλη ο οποίος διαμόρφωσε το 12-9.

Ο Νιφόρας μπήκε καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Gangsters να φτάνουν στο προσπέρασμα για το 14-15, όμως η αντίδραση των Fix ήταν άμεση και πήραν ξανά το προβάδισμα με 22-17. Ο Νιφόρας εξακολουθούσε να είναι καλός επιθετικά και με τη βοήθεια του Βασίλη Λάιου έστειλαν την ομάδα τους στο ημίχρονο με το υπέρ της 22-24.

Το ματς κυλούσε με παρόμοιο τρόπο στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, με τις δύο ομάδες να παίρνει η μία το προβάδισμα από την άλλη. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν όμως τη στιγμή τους και έφτιαξα ένα σερί 0-9 το οποίο τους επέτρεψε να φτάσουν στο +5 με το σκορ στο 33-38. Ο Χατζής με τρίποντο έδωσε «ανάσα» στην ομάδα του, αλλά η απάντηση του Νιφόρα ήταν άμεση και έτσι το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 36-41.

Οι Gangsters είχαν πλέον την ψυχολογία με το μέρος τους και έτσι η διαφορά δεν άργησε να φτάσει σε διψήφια επίπεδα, με τον Βασίλη Λάιο να κάνει το 36-47. Οι New York Fix από την πλευρά τους έδειχναν να μη βρίσκουν τρόπο ώστε να ξαναμπούν στο παιχνίδι, όντας «μουδιασμένοι» από το ξέσπασμα των αντιπάλων τους. Νιφόρας, Τσιάτσιος και Βασίλης Λάιος συνέχισαν να δίνουν λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων και κάπως έτσι φτάσαμε στον τελικό 43-55 που κράτησε ζωντανό το σερί των Gangsters.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Λάιος με 12 πόντους, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 12 ριμπάουντ. Από τους New York Fix εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Κωνσταντίνος Αγρέβης με 14 πόντους, 16 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ.

Οι New York Fix μέτρησαν 11/43 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 12/23 βολές, 48 ριμπάουντ, αλλά και 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 12 λάθη και 3 μπλοκ. Οι Gangsters τελείωσαν το ματς με 20/52 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 6/8 βολές, 44 ριμπάουντ, όπως και 7 ασίστ, 6 κλεψίματα και 8 λάθη.

New York Fix (Σεΐζης): Αγρέβης 14(16ρ.), Καλπακίδης 3, Κοκολάκης 1(2ρ.), Κολέτσος, Κούρος 3(7ρ.), Πλατανίτης 7(6ρ.), Σεΐζης 5(4ρ.), Χαμπεσής 2(3ρ.), Χατζής 8(8ρ.)

Gangsters (Βρύλλης-Κεχρής): Γραφιαδέλλης 6(2ρ.), Καραμποΐκης, Λάιος Β. 12(12ρ.), Λάιος Γ., Μακρής 6(3ρ.), Μαρκόπουλος 2(6ρ.), Νιφόρας 16(2ρ.), Σαΐτης 6(9ρ.), Τσιάτσιος 7(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Η ένταση που έβγαλαν και οι δύο ομάδες στο παρκέ.